Sürdürülebilir ev tasarımları şaşırtmaya devam ediyor. Alışılmışın dışında tasarımıyla hayranlık uyandıran Domik, bir evden daha fazlası.

Çevre dostu gelişmelerin giderek kendini daha fazla hissettirdiği mimari tasarımlara bir başka örnek de Avustralya’dan geldi. Avustralya Noosa Ulusal Parkı‘nın güneyindeki kum tepelerine yerleştirilmiş olan bu özel rezidans; bize, modern mimarinin eğlenceli şekilde korunduğu bir tasarım örneği sunuyor. Bir rezidanstan fazlası olan sürdürülebilir ev tasarımını, gelin biraz daha yakından inceleyelim.

1/13

Sürdürülebilir Ev Domik Hakkında Ayrıntılar

Sıradışı bir mimariye sahip olan bina; Noel Robinson Architects tarafından zamansız ve pratik bir tatil evi isteyen bir müşteri için tasarlandı. Pasifik Okyanusu‘na bakan eko-ev; 3 kat, 6 yatak odası, 9 banyoya sahip ve Avustralya’nın en pahalı evlerinden biri. Dış tasarımında, birbiri üzerine yığılmış ve doğa ile uyum içindeki yeşil çatılarla kaplı birkaç büyük kubbe kullanıldı. Doğal malzemelerin alışılmadık şekli ve kullanımı; Domik‘in birinci sınıf konumu nedeniyle aldığı doğal güneş ışığını ve havalandırmayı optimize etmesine imkan tanıyor. Ev, kapüşonlu bir eko-bilinç pelerini giyiyor gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir  3D Yazıcı Teknolojisi ile Sürdürülebilir Mimari Buluşursa; Ashen Cabin

Tasarım ekibi, evin özellikle sürdürülebilir yönüne ağırlık vermek istedi.  Eve hiçbir klima tesisatı kurulmadı ve sürdürülebilir inşaat malzemeleri kullanılarak, sahada güç üretmek için yenilenebilir enerjiden yararlanıldı. Bu yüzden Domik evinde, bir pil depolama sistemi tarafından desteklenen geniş bir çatıda güneş enerjisi sistemi bulunuyor. Tasarım ayrıca yeniden kullanılabilecek çatı suyunun toplanmasına imkan veren bir sisteme sahip. İç duvarlar, ısı yalıtımı ve akustik için kenevir ile yapıldı. Hempcrete de denilen (Kenevir yada Hemplime; inşaat ve yalıtım için kullanılan kenevir, kireç, kum veya puzolanların bir karışımı olan biyokompozit malzeme.) yüksek karbon sekestrasyonuna sahip ve tamamen geri dönüştürülebilir bir materyal kullanıldı.

İlginizi Çekebilir  Sürdürülebilir mimari örneği; eski çelik fabrikasının modern sanat galerisine dönüşümü

Binada kullanılan heykelsi formların, yapıya organik bir hava kattığını söylemek mümkün. Kullanılan açısal bir yöntemle; evin, bulunduğu manzaraya zarar vermeden tasarlanması sağlandı. Beton kemerler akıllı bir hareketti, çünkü iç sütunlara olan ihtiyacı en aza indirdiler. Böylelikle yüksek tavanlar oluşturuldu ve pencereleri kapsayan alanı en üst düzeye çıkardılar. Beton kemerleri oluşturmak için hafif ahşaptan ‘göz kapağı’na benzer bir tasarım kullanarak, manzaranın zeminden tavana doğru devam etmesi sağlandı. Rezidans, akışkan şekiller ve bahçeli çatılarla sorunsuz bir şekilde doğal ortama adapte edildi. Karantina olsun ya da olmasın, bir kaçamak evinin 3 çekirdeği olduğunu söyleyebiliriz; eğlence, spor ve sağlık. Tasarım ekibinin çevre dostu ve görsel olarak çekici tasarım planlarıyla, tam olarak sunduğu şeyin bu olduğu görünüyor.