Geri dönüşüm ve çevre odaklı dönüşümün olmazsa olmaz entegrasyonlarından birisi de sürdürülebilir moda kavramı olarak hayatımıza etki ediyor.

Sürdürülebilirlik; üretim ve çeşitliliğin çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan devamlılığını sağlamak amacıyla toplumda farkındalık yaratarak yapılan dönüşüm faaliyetidir. Küreselleşen dünyada hızla artan nüfus ve buna paralel olarak doğan tüketim ihtiyacı ve hızlı tüketime cevap veren sanayileşme, çevre üzerinde olumsuz etkenler oluşturmaktadır. Bu etkenler farklı bilim alanlarıyla disiplinler arası bağlamda; ekonomik, sosyo-kültürel, üretim ve tüketim biçimi, psikofizyolojik davranış olarak kendisini göstermektedir. Sürdürülebilirliğin odak noktalarından birisi olan endüstrileşmenin tüketicilerin beklentilerine cevap verirken kimi zaman çevreye verdiği olumsuz etkileri de yadsınamaz. Sürdürülebilir moda kavramı da tam olarak bu noktadan itibaren karşımıza çıkar.

Sürdürülebilir moda kavramı

Köklü bir tarihe ve yüksek tüketim oranına sahip olan tekstil ve moda sektörü ürün yelpazesi çok geniş olmakla birlikte hammadde kullanımında da çevresel atık biriktirmektedir. Bu atıkların çoğalarak çevreyi ve doğal kaynakları olumsuz etkilemesi yeryüzündeki yaşamı küresel ısınma tehdidiyle karşı karşıya bırakıyor. Doğal kaynakların hızla tüketilerek kirletildiği bu yüzyılda, her sektörde olduğu gibi tekstil ve moda sektöründe adını çokça duyduğumuz sürdürülebilirlik (Sustainability), kaynak tüketiminin minimum ve etkin kullanılmasıyla yapılan ekolojik üretimi amaçlıyor. Ayrıca sürdürülebilirliğin odak noktasında sosyal ve ekonomik gereksinimlerin, doğal dengenin korunarak karşılanacağı bir üretim de söz konusu.

İlginizi Çekebilir  Küresel ısınma krizine dikkat çekiyor; dünyanın ilk artırılmış gerçeklik tişörtü

Hızlı moda” kavramının temelinde bulunan hızlı üretimin, ekolojik ve sosyal açıdan birçok olumsuz geri dönüşü mevcut. Üretimde kullanılan kimyasalların insan sağlığına ve çevreye zarar vermesi, fabrikalarda kullanılan makinelerin oluşturduğu hava kirliliği, bitki ve su kaynaklarının fazla kullanılması, bilinçsiz yapılan tüketimin neden olduğu giysi atıkları gibi negatif örnekleri sayabiliriz. Tüm bunlara karşılık tekstil ve moda sektöründe sürdürülebilirlik ile; tasarımcı, satıcı ve üretici üçgeninde çevreci yaklaşımın ön planda olduğu ürünlerin üretilmesini desteklemek önemli.


Günümüzde birçok marka, sürdürülebilirlik konusunda elini taşın altına koyarak somut adımlar atma yolunda. Sürdürülebilir moda anlayışını benimseyen başlıca yabancı ve yerli markalar; Stella McCartney, House of Sunny, Mara Hoffman, Mother of Pearl, Reformation, Gabriela Heart, Gucci, H&M, Tchibo, Restore Jeans, Satsuma, Kapbula, Reflect, Heliotropic, Away Denim ve Zeropact.