North Carolina Üniversitesi tarafından geliştirilen yarı saydam güneş panelleri, sürdürülebilir seracılık için üreticilere ciddi avantajlar vadediyor.

İklim değişikliği odaklı yaşanan tahribatlarla birlikte kontrollü seracılık faaliyetlerinin de önemi artmaya başlıyor. Meyve ve sebze üretiminin doğal aşamalarla gerçekleştirilmesiyle ilgili toprak, ilaçsız gübre ve hormonsuz uygulamalar kadar teknolojinin desteği de fevkalade önemli. Son birkaç yıllık süreçte güneş panellerinin entegrasyonuyla sıkça gündeme gelen seracılıkla ilgili hazırlık aşamasında olan son çalışmalar, özellikle güneş enerjisinden elde edilen verimi ciddi oranda artırmayı amaçlıyor. Bitkilerin faydalanamadığı en en ufak ışın dalgalarını değerlendirebileceği söylenen saydam güneş panelleri North Carolina Üniversitesi‘nin sürdürülebilir seracılık çalışmalarının merkezinde.

Yeni paneller sürdürülebilir seracılık uygulamaları arasında çok iddialı

Araştırmacılar tarafından organik güneş panelleri olarak isimlendirilen projenin temelinde bitkilerin fotosentez sırasında kullanamadığı güneş dalgalarının değerlendirilmesi var. Tasarımı gereği bu zamana kadar değerlendirilemeyen belirli aralıklardaki dalgalara göre özel olarak ayarlanabilen paneller, resmin genelinde seranın kendi kendine yetebilecek bir tesis haline getirilmesine büyük oranda fayda sağlıyor. Modelleme aşamaları Arizona, Kuzey Karolina ve Wisconsin gibi birbirinden farklı ikim dinamiklerine sahip yerlede yapılan sistemin güneş ışını açısından nispeten daha dezavantajlı olan yerlerde önemli farklar yaratma potansiyeli var.


Çalışma içerisinde kullanılan panellerin yalıtkanlık konusunda da oldukça efektif bir yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Kızılötesi ışığı yansıtabilen bu malzeme sayesinde seralarda kışın daha fazla sıcaklık, yaz aylarında ise daha serin bir ortam yakalanabiliyor. Araştırmacılara göre Wisconsin’de yarı saydam güneş pilleri üzerinden elde edilen enerji, seranın var olan ihtiyacının yüzde 46‘sını karşılayabilecek kadar verimli. Bu da seracılığın en temel maliyetlerinden olan ısıtma ve soğutma işlemlerinde üretici için ciddi bir tasarruf demek. Araştırmayla ilgili açıklamalarda bulunan proje ekibinden Brendan O’Connor; “Bitkiler fotosentez aşamalarında sadece belirli aralıklarda seyreden dalga boylarındaki ışığı kullanabilirler. Projenin fikri de kullanılmayan ışıktan enerji üreten seralar oluşturmak ve fotosentetik ışık bandının çoğunun geçmesine izin vermek üzerine kurulu.