Güney Amerika’nun önemli ülkelerinden birisi olan Şili merkezli bir ekip, sürdürülebilir turizm ile doğa severleri bir araya getirecek projeyle karşımıza çıkıyor.

Ulaşım ve tüketim ihtiyaçlarımızın tamamında artık ekstra bir özenle hayatımıza entegre etmek zorunda olduğumuz çevre odaklı tutumu tatillerimizi planlarken neden etmeyelim? Sürdürülebilir turizm odaklarından birisi olan çevre dostu tatil, bir yerli gibi gez (travel like local) trendi kadar önemli Bu bilince sahip olan bireylerin sayısı arttıkça, karşımıza çıkan çeşitlilik de aynı eğride artıyor. Şili’nin Frutillar bölgesinde faaliyet gösteren Zerocabin ekibi, tamamı sürdürülebilir çevre dostu malzemelerden üretilen doğaya kaçış kabinleriyle radarımıza takıldı.

1/2

Zerocabin sürdürülebilir turizm için referans projelerden

Planlamalarını doğa ile iç içe geçirmek üzerine yapan hemen herkesin ilgisini çekecek olan bu kabinler, kelimenin tam anlamıyla bölgenin tadını çıkartırken çevreye zarar vermeme felsefesi üzerine kurulu. Tamamı özel olarak tercih edilmiş ahşaplardan üretilen bu taşınabilir evler aslında bir kit olarak değerlendirilebilir. Tüm enerjisini güneşten almak üzere tasarlanan yapıların konumlandırılacağı yerler bile güneşten en verim alacağı açı düşünülerek belirleniyor.

1/2

İçerisinde yağmur suyu depolama ve başka kaynaklardan elde edilen suları arıtma gibi sistemleri de beraberinde getiren Zerocabin evlerinin inşa sürecinde herhangi bir çivi kullanılmaması da dikkat çekiyor. Geliştirilen özel ayaklar sayesinde yerden neredeyse 2 kat yukarıda konumlanan evlerin yalıtım konusunda da iddialı olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda kullanılan ahşap malzemeye güvenen ekip, termal cam sayesinde de ısının korunum sağlayacağını söylüyor. Elbette ki aktif bir ısıtma ve soğutma sistemi de evlerde standart olarak sunuluyor. Yaklaşık 90 metrekareye kadar genişleyen bir yaşam alanı vadeden projenin ne denli ilgi göreceğiyse merak konusu.