Roger Federer, İsviçre markası On ile birlikte, tenis esintili sürdürülebilir vegan deri spor ayakkabısı tasarladı.

Geçen sonbaharda Roger Federer, İsviçre koşu markası On‘a yatırım yaparak tenisten ilham alan vegan deri spor ayakkabısı tasarladı. İsviçreli profesyonel tenisçi “The Roger” olarak adlandırılan bu yeni vegan ayakkabı ile, bu alana ilk adımını atıyor. Diğer bir yandan On markası da bu ortaklıkla piyasaya ilk kez tenis esintili bir ayakkabı tanıtıyor. Sürdürülebilir vegan deriden yapılan ayakkabı şık, minimalist ve temiz hatlara sahip.

1/5

Sürdürülebilir vegan deri diğer markaların da merceğinde

Marka, bir koşucunun çevikliğini artırmak için ayakkabı tabanlarına yerleştirilmiş kabarcık benzeri CloudTec tabanına ve Speedboard özelliklerine sahip. Beyaz unisex olan bu ayakkabılar performans teknolojisine sahipken, Federer bunların saha için yapılmadığını söylüyor. Federer; “Tenis için değil, sokak için. Umarım bu ayakkabıları her gün saatiniz gibi çok rahat bir şekilde giymek istersiniz.” The Roger vegan spor ayakkabısının ilk bin çifti, On’un web sitesi üzerinden çevrimiçi bir çekilişle piyasaya sürüleceği önemli detaylar arasında.

On’un uzun vadeli planlarına baktığımızda sürdürülebilir vegan derinin en sağlıklı şekilde ürüne nasıl entegre edildiğini görüyoruz. Infinium Global Research‘ün bu yılın başlarında yayınladığı bir araştırmaya göre, vegan deri endüstrisi daha kapsamlı olarak artış gösteriyor. Pazarın 2025 yılına kadar 89.6 milyar dolar değerinde olacağı şimdiden öngörülüyor. Raporda, 2019’dan 2025’e kadar yıllık yüzde 49.9 bileşik büyüme oranı olacağı da yer alıyor.

İlginizi Çekebilir  Reebok tarafından üretilen sürdürülebilir vegan ayakkabı

Bazı diğer büyük markalar da vegan derinin kullanılabilirliğini tasarımlarıyla kanıtlar nitelikte. Lüks marka Balenciaga, bu yılın başlarında yeni vegan deri spor ayakkabılarını piyasaya sürdü. Zen Sneaker olarak adlandırılan ayakkabılar yüzde 100 poliüretan ile üretiliyor. Geçen sonbaharda Stella McCartney ve Adidas, popüler Stan Smith’in yeni sürümü için tekrar bir araya geldi.

On’un kurucu ortağı David Allemann, gelecekle ilgili amaçlarının daha doğal, biyo-temelli malzemeler kullanmak olduğunu söyledi. David Allemann; “Teknik bir spor ayakkabı yapıyorsanız performanstan ödün veremezsiniz, ancak onu nasıl tamamen sürdürülebilir hale getirebilirsiniz?” dedi ve ekledi; “Piyasadaki herkesin üzerinde çalıştığı şey bu. Bu başlı başına bir yarış. “