Tek kullanımlık plastik tüketimini azaltmak için tasarlanan Mumo Wrap ürünleri, doğa dostu ürün tasarımları arasında oldukça ilgi çekiyor.

Dünya nüfusunun büyük çoğunluğunda olduğu gibi ülkemizde de tüketim alışkanlıkları yeniden gözden geçirilmeye başlandı. Bu sevindirici bir haber çünkü bilinçli tüketim ve doğayla dost kalarak yaşamak gayet mümkün. Bir ürün satın almak istediğimizde, ürünün çevresel etki düzeyi öncelik verdiğimiz konular listesinde üst sıralara ulaştı. Böylelikle, satın alacağımız ürünlerin üretiminde kullanılan ham maddeden, son kullanıcıya ulaşana kadar geçirmiş oldukları tüm süreçleri merak edip sorular sormaya başladık. Tam da bu noktada hangi soruları sormak ve araştırmaları yapmak bizi doğru ürünlere ulaştıracak fikri önem kazanmaya başladı.

Görüyoruz ki, bizler neyin nereden geldiğini merak edip sorular sormayı denedikçe, sürdürülebilir yaşamı odağına alan markalar da çoğalmaya başlıyor. Bu markalardan biri olarak radarımıza takılan Mumo Wrap, vizyonunu sürdürülebilir çevre politikalarını dikkate alarak düzenleyen ve ürünlerini bu odakta tasarlayan bir girişim. Bu doğa dostu girişimi gelin şimdi biraz daha yakından tanıyalım.

1/9

Mumo Wrap Hakkında Detaylar

İki doğa sever ilkokul arkadaşı olan Erdem Kumkale ve Işınsu Kaya tarafından hayata geçirilen Mumo Wrap markasının, tek kullanımlık plastik tüketimini azaltmak için geliştirilen saklama kumaşları ve keseler ile üretim hayatına başladığını görüyoruz. Yerel üretim yapan merkezlere ulaşarak dünyaya yayılmayı amaçlayan Mumo Ekibi, böylece hem bölgesel ekonomilere katkı sağlamayı hem de dünyanın birçok yerinde plastik sorununun anlaşılmasına yardımcı olmayı hedefliyor.

‘Tekrar kullanılabilen yiyecek saklama kumaşı’ olarak tanımlanan Mumo ürünleri, gündelik hayatımızda sıklıkla elimizin altında olan buzdolabı poşetleri ve streç filmlere alternatif olarak tasarlanmış durumda. Yaratıcılığın ve verimliliğin gelecek nesilleri düşünerek hayata geçirilmesini savunan ekip, doğa dostu ürünlerinin bu amaca uygun olmasına ayrı bir özen gösteriyor. Yapmış oldukları araştırmaların sonucunda; balmumu, çam ağacı reçinesi ve hindistan cevizi yağının sertifikalı organik pamuklu kumaşa emdirilmesiyle üretilen bir ürün tasarladılar.

İlginizi Çekebilir  Telveden geri dönüştürülen çevre dostu kahve fincanı

Mumo Wrap, doğal olarak sahip olduğu mikro gözenekler sayesinde içindeki ürünün nefes almasını sağlıyor ve böylece gıdaları çok daha uzun süre taze saklayabiliyor. Üstelik, doğadan çıkan, doğal olarak antibakteriyel ve yenilebilir malzemelerden üretildiği için de sağlık açısından güvenli bir duruş sergiliyor. Tekrar tekrar kullanılabiliyor oluşu ve kullanım ömrünün sonuna geldiğinde doğayı plastik atığı ile kirletmemesi sayesinde ise bilinçli tüketimden yana olanların tercihi haline geliyor.

Video