Fransa merkezli FUGU tarafından tasarlanıp imal edilem ekoturizm kabinleri, beş yıldızlı otellerin konforunu aratmayacak niteliklerde.

Geçtiğimiz gün sizlerle paylaştığımız ekoturizm kavramında, sürdürülebilir turizm için ne denli hayati önem arz ettiğine özellikle vurgu yapmıştık. Şehirlerde yaşanan kirlilik ve stres etmeniyle artık tatilcilerin de daha fazla tercih etmeye başladığı doğa odaklı konaklamalar, beraberinde yeni ihtiyaçları da doğurdu. Tüketici odaklı talebi karşılamak için çevreyi gözeten tasarımlar geliştiren markaları da beraberinde getiren bu sürece 2011 yılında katılan FUGU, dünya çapında adından söz ettiriyor. Merkezi Paris‘te bulunan şirketin dağa tutkunları için çevreci malzemeler ve tasarımlarla oluşturduğu kabinler, modüler mimarileri sayesinde de kolaylıkla inşa edilebiliyor.

1/6

FUGU ekoturizm kabinleri hakkında öne çıkan detaylar

Bir anlamda yeni nesil oteller olarak da nitelendirebileceğimiz kabinlerin tasarımı oval bir mimari üzerine şekilleniyor. Özellikle karlı şartlarda Eskimoların evi olarak bildiğimiz Iglo‘ya benzeyen kabinlerin içerisi ise beş yıldızlı otellerin konforunu aratmayacak nitelikte. İskeletlerinde kullanılan ahşapların tamamı doğal ve geri dönüştürülebilir olduğu söylenen yapıların yalıtkanlık konusundaki testleri ise dünyanın en soğuk şartlarından bazılarında gerçekleştirildi. İsteğe göre özel olarak siparişi de verilebilen kabinlerin içerisinde güneş panellerinde elde edilem güçle klima başta olmak üzere pek çok elektrikli aletin ihtiyacı karşılanabiliyor. İki ve dört misafire göre farklı boyutlarda üretilebilen FUGU kabinleriyle ilgili detaylar için tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Video