Suudi Arabistan’a ait gelişmekte olan mega şehri Neom’da deniz suyunu tuzdan arındırmak için güneş enerjisi teknolojisi kullanmayı planlıyor.

Suudi Arabistan’ın ekonomisini petrol bağımlılığından uzaklaştırma çabaları beraberinde pek çok ilgi çekici projenin gerek konsept gerekse hayata geçirilmek üzere tanıtılan projelere ön ayak oluyor. İlk kez 2017 yılında karşımıza çıkan mega şehir projesi de bunlar arasında üst sıralarda. Uçan arabalar, bulut tohumlama, yapay yağmur, yüz tanıma özelliğine sahip kameralar gibi pek çok özelliğiyle dikkatleri üzerine toplayan şehir şimdi de deniz suyunu tuzdan arındırmak için harekete geçmiş durumda.

Suudi Arabistan’ın dünyada ilk olarak nitelendirdiği “solar kubbe”  tesisi geleneksellerde olduğu gibi ters ozmoz teknolojisinden faydalanıyor. Buradaki temel fark ise en az gelenekseller kadar su arıtıp, bunun gücünü güneş enerjisinden almak. Ters ozmozdan farklı olarak, Neom okyanus suyunu kubbe benzeri bir yapıya pompalayacak ve orada buharlaşıp tatlı su olarak çökene kadar ısıtacak.

Suudi Arabistan çevresinde proje için yatırımcı çekingenliği

Şehrin geliştiricisi, tesisleri kurmak amacıyla İngiltere merkezli Solar Water Plc ile anlaşma imzaladı. Projenin şubat ayı itibariyle başlaması ve bu yıl bitmesi planlanırken, maliyeti ve işlenecek içme suyunun miktarı konusu ise henüz tam olarak rakamlarla ifade edilemiyor. Hükümet Neom’u tatil köyleri, yüksek teknoloji ürün üretimi ve otomasyonu içerecek olan 500 milyar dolarlık bir proje olarak görüyor. Bununla birlikte 2017’de açıklandığından beri dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bu mega şehrin, geliştirilmesi hususunda uluslararası yatırımcıların ticari uygulanabilirlik ve siyasi risk gibi konular sebebiyle çekimser olduğu ifade ediliyor.