Restorasyon yapılarak yeniden hayata döndürülen mimari tasarımlara bir yenisi daha eklendi. İşte Tarihi Çamaşırhane Binasının milyon dolarlık son hali.

New York’taki Greenport kasabası,  Long Island‘ın Kuzey Çatalında yer alan pastoral, asırlık bir balıkçı köyü. Sadece 2.000 civarında daimi nüfusa sahip olan kasaba; ancak yaz aylarında, yerel istiridye atıştırmak, güneş banyosu ve şarap tadımı yapmak için gelen turistlerle nispeten kalabalıklaşıyor. New York Times‘a göre, Greenport sahil kasabası, rahat ve şık bir başka alternatif olan ve yüksek meblağların harcandığı Hamptons‘tan bir hayli farklı. Greenport, Hamptons gibi milyonlarca dolarlık sahil evlerine sahip olduğu halde ,bölgedeki yapılar çok daha eğlenceli ve daha ucuz.

1/17

Tarihi Çamaşırhane Binasının Dönüşüm Hikayesindeki Ayrıntılar

Yeniden düzenlenen bu tarihi bina; tek yatak odalı, tek banyolu çatı katı ve stüdyoya, kasabanın şirin ana caddesinden bir blok ötede sahip olmanıza imkan tanıyor. 1930 yılında inşa edilen yapı, daha önce kasabanın çamaşırhanesi olarak kullanılmıştı ve Viktorya Dönemi‘ne ait sade ve eski bir kayıkhanenin yanında bulunuyor.

Amerikalı film yönetmeni Clay Weiner, 2006 yılında New York lu sanatçı Rob Pruitt‘ten evi satın aldı ve yapı kısa bir süre sonra yeniden tasarlanıp modernize edildi. Bitişiğindeki diğer küçük yapıyla birlikte iki bina toplamda, 4,400 metrekarelik bir yaşam / çalışma alanı ve küçük bir yazlık ev sunuyor. Binalardan daha büyük olanı, bitkilerle kaplı koyu gri bir dış cepheye, içinde havadar ve ışık dolu bir alanı gizleyen bir cepheye sahip.

İlginizi Çekebilir  3D Yazıcı Teknolojisi ile Sürdürülebilir Mimari Buluşursa; Ashen Cabin

Bina neredeyse tamamen beyaz rengin tercih edildiği bir alt zemin, 14 metrelik tavanlar ve çift yüksekliğe sahip pencereler kullanılarak yeniden tasarlandı. Açıkta bulunan ahşap kirişlerin üzerinde seradan esinlenen bir çatıdan gelen ışık basamakları, alt kısımdaki orijinal geniş tahta zeminler karakterli bir duruş ortaya koyuyor. Parlak yeşil bir merdivenle çatı katına çıkabiliyorsunuz. Yeşil renk, hem paslanmaz çelik mutfakta hem de oturma odasındaki duvarlarda vurgulanıyor.

Bina size hemen bitişiğinde küçük bir yazlık, bir tarafta yatak odası, rustik mutfağa sahip açık konsept bir kat planı ve tamamen beyaz ve ahşap bir şema içeren başka bir çalışma veya yaşam alanı sunuyor. Diğer avantajları arasındaysa açık bir güverte, iki bina arasında bir avlu ve Long Island Demiryolu‘nun Ronkonkoma hattındaki New York’a erişim kolaylığı bulunuyor.