Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından düzenlenen Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın Türkiye şampiyonu Denizli Büyükşehir Belediyesi oldu.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) şehirlerin iklim değişikliğine olan farkındalıklarını artırmak ve iklim değişikliği ile mücadele faaliyetlerini öne çıkarmak için Tek Dünya Kentleri Yarışması’nı gerçekleştirdi. Buna göre yarışmanın Türkiye şampiyonu Denizli Büyükşehir Belediyesi oldu. WWF-Türkiye’nin öncülüğüyle 2019-2020 yılının yarışmasına Türkiye’den 5 şehir (Denizli, İzmir, Kocaeli, Gaziantep, Bursa) katıldı. Yarışma kapsamında, kentler sera gazı envanterlerini ve iklim değişikliği ile ilgili azaltım ve uyum hedeflerini uluslararası veri tabanı Carbon Disclosure Project (CDP) ile tüm dünya kentleriyle paylaştı.

Tek Dünya Kentleri Yarışması’nda Akıllı Şehir Uygulamaları etkili oldu

Yarışmaya katılan kentlerin iklim krizi ile mücadele yolundaki taahhütleri, uluslararası bilim insanları ve uzmanlar tarafından oluşturulan bir jüri tarafından değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda Denizli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ulusal şampiyonu olarak seçildi. Denizli’nin iklim stratejilerinden Akıllı Şehir Uygulamaları, sera gazı emisyonlarını azaltmak ve iklim değişikliğine hazırlanmak için etkili olan bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

İlginizi Çekebilir  Yeni çalışma; ormanların iklim değişikliğine tepkisi

Su ve enerji kaybını azaltan SCADA sistemi ile içme suyu tek bir merkezden pompalanıyor. Bununla birlikte su seviyesi ve suyun doğru alanlara en verimli şekilde pompalanması da sağlanıyor. İklim Değişikliği Eylem Planı’nı hazırlayan Türkiye’deki ilk 3 belediyeden biri olan Denizli Büyükşehir Belediyesi, yarışmaya güçlü uyum hedefleri sundu. WWF, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın ulusal birincisi olması üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a bir tebrik mektubu gönderdi.

Başkan Zolan ve ekibi için şunlar kaleme alındı; “Türkiye’den 5 kentin katıldığı yarışmada, kentler sera gazı envanterlerini ve iklim değişikliği ile ilgili azaltım ve uyum hedeflerini uluslararası veri tabanında tüm dünya kentleriyle paylaştılar. Bu veri girişleri, kentlerin tüm özelliklerini dikkate alarak iklim krizi ile mücadele yolundaki taahhütleri üzerinden, bilim insanları ve uzmanlardan oluşan uluslararası bir jüri tarafından değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda da Denizli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ulusal kazananı olarak seçildi. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin iklim değişikliği azaltım ve uyum taahhütleri çerçevesinde Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın ulusal birincisi seçilmesini sağlayan sizi ve ekibinizi tekrar tebrik ediyor, işbirliğimizin devamını diliyoruz.” Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, doğa ve çevre konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadıklarını, yaptıkları her projede önceliklerinin bu olduğunun altını çizdi.

İlginizi Çekebilir  Türkiye'de Sıfır Atık ve İklim Değişikliğine dikkat çeken proje

Doğa ve çevreye verdikleri önemin uluslararası bir kurum tarafından ödülle taçlandırılmasının kendilerini gururlandırdığını söyleyen Başkan Zolan; “Bir zamanlar hava kirliliğinden kuşların dahi uçamadığı bir şehirden bugün yemyeşil nefes alınabilir bir Denizli’ye kavuştuk. Doğa ve çevreye bakışımız ve duyarlılığımız her zaman en üst seviyede oldu. Denizli İklim Değişikliği Eylem Planı’nı birçok büyükşehirden önce hazırladık, örnek olduk, öncülük ettik. Tüm bu güzellikleri de hemşehrilerimizle birlikte, el ele omuz omuza vererek başardık. Biz görev yaptığımız sürede ‘nasıl bir fazla eser daha bırakırız’, ‘nasıl bir fazla derdi daha çözeriz’, ‘bu şehre nasıl iz bırakır yatırım yaparız’ bunun derdinde olduk, olmaya da devam edecğiz inşallah.” ifadelerine yer verdi.