Bağımsız bir tasarımcı tarafından geliştirilen dezenfekte cihazı, son zamanlarda gördüğümüz en farklı bileşeni üzerinde barındırıyor.

Koronavirüs salgınının küresel çapta bir felakete dönüşmesiyle birlikte, ülke fark etmeksizin hepimizdin hayatlarında değişimler yaşandı. Bu süreçte artık her şeye daha çekimser ve şüpheci yaklaşma eğiliminin ortaya çıktığı da yapılan araştırmalarla orya kondu. Dezenfektan araçları da artık sokağa çıkarken yanımıza aldığımız ilk savunma aletine dönüştü adeta. Bu süreç içerisinde teknolojinin de nimetlerinden epeyce faydalandık. 3D yazıcılardan üretilen aparatların büyük işlevsellik sunduğu çalışmalara, akıllı telefonları dezenfekte eden aletler de eklendi. Tasarımıyla adeta bir ekmek kızartma makinesi olan bu son ürün de, yıllar sonra bile “hatırlar mısın” diye başlayacak cümlelerimizin içerisinde yer alacak.

1/5
İlginizi Çekebilir  Koronavirüs ile savaşa dünyanın ilk karbon negatif dezenfektanı

Dezenfekte cihazı aynı zamanda şarj yeteneğine de sahip

Gün içerisinde en çok temas içerisinde olduğumuz eşyalarımızın başında gelen telefonların, özen gösterilmediğinde tuvaletlerden bile daha mikrop barındırdığı bir sır değil. Tasarımcı Lee Sungwook tarafından geliştirilen bu dezenfekte cihazı ekmek kızartma makinesi şablonunun başka amaçlar için de kullanılabileceğini kanıtlıyor. Cihazın telefonunuzu dezenfekte ederken aynı zamanda şarj eder etme özelliğinin bulunması da takdir edilesi yanları arasında. Dezenfekte işlemini daha önce örneğini gördüğümüz UV ışınlarını üzerinden gerçekleştirildiği projenin üretime geçirilmesiyle ilgili de bir beklenti oluşmuş görünüyor.