Sürdürülebilirlik süreçlerinden geri dönüşüme dahil olan Almanyalı bir firma, telveden ürettiği kahve fincanı üzerinden radarımıza takıldı.

Sürdürülebilir yaşam gerekliliğini kavramaya başlarken daha nitelikli bir tüketici ve aynı zamanda üretici de olmaya başlıyoruz. İşte burada geri dönüştürme anlam kazanıyor ve daha bilinçli tüketim toplumundan bahsedebiliyoruz. “Tükettiğimiz birçok şeyi nasıl dönüştürebiliriz?” sorusunu sormaya başlıyoruz ve karşımıza birçok örnek çıkıyor. Doğada ayrışabilen atıklar birçok kişiye ilham olabilir tıpkı Almanya’da KaffeForm isimli firmanın kahve atıklarından kahve fincanı üretmesi gibi.

Kahvesiz bir dünya düşünemeyen milyonlarca insanın yanında bir kültür olarak da büyük öneme sahip kahve, telvesiyle de sonsuz bir fayda sağlayabiliyor. Doğal gübre, kozmetik veya biyoyakıt elde edilmesi gibi alanlar bu noktada ön plamda. Radarımıza takılan projenin ürün tasarımcı Julian Lechner, İtalyada eğitim aldığı süreç içerisinde kahve tüketiminden sonra geri kalan kahve telvesini tekrar nasıl değerlendirebiliriz ve ne üretebiliriz sorularının üzerine düşünmesiyle geri dönüşüm sürecine dahil oluyor.

1/3

Çevre dostu kahve fincanı için öne çıkan detaylar

Geri dönüşüme ilham olan firma bilim insanları ile 3 yıllık süren bir çalışmanın ilk meyvelerini 2015’te telveden kahve üreterek tüketicilerle buluşturdu. Berlin’de bulunan kahve dükkanlarından toplanan kahveler ilk önce kurutuluyor ardından ağaç yongası ile karıştırılıyor ve kalıplara dökülüp fincan elde ediliyor. Altı bardak telveden bir espresso fincanı ve altlığı elde edilebiliyor. Diğer fincanlardan farklı olarak
çevre dostu kompozit fincanlar; ağaç yongası, doğal reçine ve kahve telvesinden oluşuyor.

– Yüzde 100 doğada ayrışabiliyor.
– KaffeForm fincanlar yıkanıp tekrar kullanılabiliyor.
– Petrol bazlı bağlayıcılar, plastik ve plastik kaynaklı maddeleri içermiyor.
– Mermeri hatırlatan görünümüyle şık olan fincanlar aynı zamanda hafif ve dayanıklı bir yapıyada sahip.
– Kahve telvelerinden elde edilen bu fincanlar tekrar geri dönüştürülebiliyor. Örnek olarak, 3D yazıcı filamenti elde edilebilir veya kompost merkezlerinde ayrıştırılabilir yada karbon nötr olarak yakılabilir.

Tüketirken doğru soruları sorup düşünmeye başladığımızda bambaşka bir süreci de başlatmış oluyoruz. Her alanda sürdürülebilir bir yaşam için geri dönüşüm sürecini başlatmanın imkansız olmadığını bize gösteren FaffeForm’u LessTR olarak bizde destekliyor, örneklerin çoğalmasını umut ediyoruz.