Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından hayata geçirilen sürdürülebilir yaşam köyü projesi, sürdürülebilir kent geleceği için referans niteliğinde.

Sanayileşme sürecinden itibaren başlayan iş odaklı göç dalgalarıyla birlikte günümüz küresel dünyasının literatüre kattığı pek çok olumsuz terim var. Şehir nüfuslarının artık bazı noktalarda tahammül edilemez noktalara geldiği bu süreç, eğer bir gelecekten bahsetme istiyorsak şiddetle çözüme muhtaç. Sürdürülebilirlik kavramının kalkınma hedefleriyle kesiştiği şehircilik çalışmaları, yaşam alanlarının en makul ve ihtiyaçları karşılayacak noktalarına odaklanmış şekilde karşımıza çıkıyor. Takvimleri geriye sarıp Avrupa kentlerinde gördüğümüz bu örnekler arasında artık Türkiye’den de bir şehri ekleme vaktimiz geldi. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından hayata geçirilen sürdürülebilir yaşam köyü, gelecekte olması gereken genel tablonun nitelikli bir örneği olarak uygulamaya alınıyor.

Tepebaşı Belediyesi sürdürülebilirlik çalışmalarıyla örnek niteliğinde

Yaşam köyünün iştah kabartan detaylarına geçmeden evvel, böylesi bir projeye öncülük eden Tepebaşı Belediyesi’nin bu alana ola yaklaşımı ve diğer çalışmalarından da bahsetmek gerekiyor. Kendi bünyesinde bir “Sürdürülebilirlik merkezi” barındıran ilk belediyelerden birisinden bahsettiğimizi özellikle belirtmeden geçmeyelim. Haziran 2018’den itibaren adından söz ettirmeye başlayan bu merkez, “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” doğrultusunda faaliyet gösteriyor. Buna ek olarak Tepebaşı Belediyesinin sürdürülebilirlik politikalarının takip edilmesi de yine bu birimin önemli nitelikleri arasında. Sürdürülebilirlik merkezi çatısı altında; çocuklara bu alanda eğitim veren Yeryüzü Ekoloji Okulu, temiz enerji ve iklim eylemi gibi faaliyet ve planlamalar da yapılıyor.

İlginizi Çekebilir  Geleneksel otomobiller giremeyecek; Londra'da emisyonsuz sokak uygulaması

Tepebaşı Belediyesi karbon ayak izi ve çevreci enerji kullanımı konusunda da Avrupa standartlarına meydan okuyan hazırlıklarla karşımıza çıkıyor. Avrupa Birliği’nin 2020 yılına kadar yüzde 20 olarak hedeflediği karbon emisyon azaltma hedefi, Tepebaşı Belediyesi tarafında yüzde 23 ile hedefleniyor. Baz alınan 2030 yılı için de çalışmalar yapan belediye, takvimin sonuna gelindiğinde tüm emisyonlarını yüzde 40’a kadar azaltmak istiyor. Isıtma ve soğutma sistemleri üzerinde yapılan geliştirmelerle birlikte yüzde 30 verimlilik artışı yakaladığını gördüğümüz belediyenin binası da yüzde 20 oranındaki enerjisini kendisi karşılıyor. Karbon ayak izini de hesaplayan yönetim, bünyesinde çalıştırdığı 400 personele bu alanda eğitim vererek yine örnek niteliğinde bir uygulamayı da hayata geçirmiş şekilde karşımızda.

Remourban yaşam köyü hakkında bilmeniz gerekenler

Evet, gelelim maceranın en güncel ve heyecan verici kısmı olan yaşam köyü kısmına. Projenin detaylarına baktığımızda Avrupa Birliği destekli olduğunu görebiliyoruz. Yine Avrupa Birliği tarafından finanse edilen yaşam köyü için Tepebaşı Belediyesi’nin 5 Milyon euroluk bir destekle işe koyulduğu detaylarda karşımıza çıkıyor. Yaşam köyü projesinin temel hedefleri arasında enerji ve de ulaşım sektörlerini tek bir noktada birleştirerek kasaba ve şehirlerde modern bir kentsel dönüşüm modelini yaygınlaştırmak, yaşam kalitesini artırmak, ve çevresel sürdürülebilirliği sağlamak gibi maddeler ön planda.

İlginizi Çekebilir  Dünyada ilk olacak; İngiltere Heathrow Havalimanı sıfır karbon yatırımını duyurdu

Kısa süre önce tamamlanan bölgede tam anlamıyla çevreci bir ulaşım ve enerji modellemesi örneğini görüyoruz. Bu dinamiklerin sağlanmasında, toplu taşıma faaliyetleri satın alınan dört adet elektrikli otobüsle yapılıyor olması dikkat çekiyor. Ek olarak 22 adet hibrit araç, 30 adet elektrikli bisiklet ve bunların kullanılabilmesi için yaklaşık 7 kilometrelik bir bisiklet yolu da genel işleyiş modelinin merkezinde yer alıyor. Elektrik ihtiyacının yüzde 70‘ini kendisi karşılayabilen köyün bu konudaki en büyük destekçisi ise güneş panelleri. Halihazırda kamu binalarının ve bazı belediye hizmet tesislerini barındıran yaşam köyünün kendinden sonrakilere güzel bir örnek olacağına hiç şüphe yok