Sürdürülebilir ve unutulmayacaklar arasına giren ürünlerden bir tanesi de The North Face ve tasarımcı Christopher Raeburn iş birliği ile hazırlanmış çantalar.

Amerika merkezli The North Face geçtiğimiz yıl içerisinde çevreci yaklaşım felsefesini sürdürülebilirlikle birleştirerek İngiliz tasarımcı Christopher Raeburn’un da katkısıyla çadırdan çanta tasarımlarına imza atmıştı. 2019 yılında BMW için hava geçiren kumaştan tasarladığı hafif karavan Futurelight’ı tanıtan marka, önceki yıllarda da biyomateryal üreticisi Spiber ile birlikte hazırladığı sürdürülebilir tabanlı Moon Parka isimli montla adını duyurmuştu.

İlginizi Çekebilir  Küresel ısınma krizine dikkat çekiyor; dünyanın ilk artırılmış gerçeklik tişörtü

Tasarımcı Christopher Raeburn fazla kumaş ve kıyafetleri kullanılabilir yeni parçalara dönüştürmek amacıyla Londra merkezli RAEBURN markasını kurmuştu. Üretilen ürünlerin yüzeylerine 4R “Remade/Yeniden Yapılmış, Reduced/Azaltılmış, Recycled/Geri Dönüştürülmüş, Raeburn (Marka)” yazılarını basıyor. Geçmiş yıllarda V&A, Timberland, Victorinox, Clarks ve Disney gibi markalarla çalışan tasarımcının The North Face ile beraber hazırladığı çevre dostu tasarımları ön plana çıktı.

1/4
İlginizi Çekebilir  Bisiklet giyim üreticisi MAAP ilk sürdürülebilir forma serisiyle karşımızda

The North Face Çantaların Dikkat Çeken Detaylarını Hatırlayalım

Çadırların dönüştürülmesiyle üretilen çantalar üç farklı modelde hazırlandı. Renk olarak sarıya ağırlık verilmiş olup 4R baskılı kayışlar ve ikonik The North Face logosu göze çarpıyor. Hafif, dayanıklı ve ergonomik olan çantalar çadırların farklı bölümlerinden faydalanılarak hazırlandı. Üstelik su geçirmez ve katlanabilir özelliğe de sahip. Tasarım bakımından benzer olsa da her biri farklı desen içeriyor. Ağırlık olarak büyük bez çanta 289 g, omuza asılarak kullanılan çanta 167 g, sırt çantası ise 119 g. Geçtiğimiz yılda satışa çıkan ve kısa sürede tükenen çantaların ilerleyen süreçte tekrar satışa çıkması bekleniyor.

Video