Podyuma çıkışının üzerinden geçen 5 ayın ardından detaylı teknik özellikleri ve yeni fotoğraflarıyla elektrikli Opel Vivaro-e mercek altında.

Karbon salınımlarının azaltılmasında hayati rol oynama yolunda ilerleyen sınıflardan bir tanesi de ticari araçlar. Minivan’dan başlayıp kamyonlara kadar uzanan bu çeşitliğe Kasım 2019’da katılan isimlerden birisi de elektrikli Opel Vivaro-e oldu. Fosil yakıtlı versiyonlarının yanına eklenerek kullanıcılara yeni bir opsiyon olma iddiası taşıyan model, sunduğu teknik özelliklerle günlük ihtiyaçları rahatlıkla karşılayacağının sinyallerini vermişti. Temel dinamikleri 5 ay önce paylaşılan Vivaro-e için bugün gönderilen yeni rakamsal veriler, fotoğraflarla zenginleştirilerek karşımıza çıkıyor.

1/5

Elektrikli Opel Vivaro-e teknik açından ne vadediyor?

Opel, kullanıcılara ihtiyaçlarına göre iki farklı batarya paketi üzerinden Vivaro-e’yi satın alma imkanı tanıyor. Giriş seviyesinde 50 kWh kapasiteyle karşımıza çıkan bu ünite aracı 230 kilometreye kadar taşıyabiliyor. Bu menzil değerini yeterli bulmayanlar ise 75 kWh kapasiteli ikinci batarya ünitesini tercih ederek limitleri 330 kilometreye kadar çıkartabiliyor. Şarj noktası da şüphesiz bir elektrikli araç için ilk dikkat edilecek noktalar arasında. Hızlı şarj desteğiyle gelen Vivaro-e, 100kW kaynak üzerinden yüzde 80 doluluk seviyesine 30 dakikada (75 kWh batarya paketi için bu 45 dakika sürüyor.) getirilebiliyor.

1/5
İlginizi Çekebilir  Elektrikli otomobil geleceği için ilk adım; Dacia Spring ile tanışın

Modelde kullanılan elektrik motoru da yine ihtiyaçları karşılayacak performanslara sahip. Yaklaşık 136 beygir güç ve 260 Nm’lik tork üreten bu motor, Vivaro-e’yi 130 km/s maksimum hıza çıkarabiliyor. Vivaro-e yine ihtiyaca göre üç farklı uzunluk seçeneğiyle satın alınabiliyor. 4,6 metre, 4,95 metre ve 5,3 metre aralığında değişen seçenekler, işletmelerin büyüklüklerine göre en doğru tercihi yapmalarına olanak tanıyor. Aracın 1.275 kilograma kadar yük taşıma kapasitesi olduğunu ve bu rakamın dizel motorlu versiyonun 1.405 kilogram olan limitine yakınlığını özellikle belirtmek gerekiyor. Sipariş süreci yaz döneminde alınmaya başlanacak olan Vivaro-e’nin ilk teslimatları sonbahar döneminde yapılacak.