Kenarda duraksama zorunda kalan araçların geriden gelen sürücüler için bir tehdit olma riskini ortadan kaldıran ikaz lambası S.Light, kullanışlılığıyla dikkat çekiyor.

Trafik akışındaki güvenliğin tam anlamıyla sağlanabilmesi durumundan konuşmanın mümkün olduğu bir ortamda, içerisinde buluna her türlü aracın baz alınarak bunun sağlanması gerektiği aşikar. Bu da otomobil ve kamyon gibi araçlar dışında motosiklet ve bisiklet gibi diğerlerinin de baz alındığı bir senaryoyu ortaya koyuyor. Kono Corporation tarafından tasarlanan S.Light, trafik güvenliği konusunda son dönemlerde gördüğümüz en yaratıcı ve kullanışlı ürünler arasında. Kazaların yüzde 50’sinden fazlasının daha fazla kazaya neden olduğu araştırmasından yola çıkan geliştirme ekibi, herhangi bir sebepten ötürü aracını kenara çekmiş ve bekleme durumunda olan sürücülerin görünürlüğünü bambaşka noktaya taşıyor.

1/2

İkaz lambası S.Light hakkında bilmeniz gerekenler

S.Light, sürücülerin yaklaşık 200 metreden, uzakta bozuk bir araç olduğunu bilmelerini sağlayan sinyal lambası olarak lanse edilen bir donanım. Bu mesafe, arkadan gelen sürücüler için şeritlerini değiştirme vb. gibi tepki verebilmesi adına avantaj sağlıyor. Cihazı daha önce gördüklerimizden ayıran en önemli özelliğiyse sadece işaret değil yazılı mesajları da gösterebilir olması. Döner bir yapıda gelen S.Light, üzerindeki LED yapısı sayesinde; “Yardım, S.O.S” gibi mesajları arkadan gelen sürücülere gösterebiliyor.

İlginizi Çekebilir  Görevimiz sıfır; Oslo, 2019 yılı trafik kazalarında sadece bir kayıp verdi!

Cihazın montaj kolaylığı da ne az yapısı kadar işlevsel ve kolay. Kullanıcılar araçlarının tavanına, arkasına veya yan bölümüne konumlandırılabiliyor. S.Light’ın dönen LED ekranı, 3xAAA pillerle 2 saat çalışarak adeta ayaklı bir tabela görevini olabiliyor. Kickstarter’da kısa sürede beklediği yatırım desteğini aran ürünle ilgili merak ettiğiniz diğer tüm detaylara buradan ulaşabiliriniz.

Video