Fethiye’de yer alan “no48coffee” isimli işletme depozitolu kahve paketi uygulamasıyla sürdürülebilir kullanıma güzel bir örnek.

Bilinçli tüketiciler olarak tüketim alışkanlıklarımızı belirleyen davranışları geliştirmek gün geçtikçe önem arz ediyor. Özellikle çevreyi koruyup sıfır atık hareketine katılan birçok insan var. Sıfır atık deyince önemli bir detaya vurgu yapmadan olmaz. O da ambalajlı ürün kullanmak yerine alışverişlerde almak istediğimiz gıdalar için kavanoz, balmumu wrapler veya file kullanmak. Bu konuda ne kadar ısrarcı ve talepkar olursak ambalaj kullanımını sınırlayarak atık sorununun önüne bir nebze de olsa geçmiş oluruz. Ayrıca bu etki çoğalarak birçok işletmeyi de harekete geçirdiğini söylemek mümkün. Muğla Fethiye’de yer alan “no48coffee” konuyla ilgili hassasiyetiyle dikkatimizden kaçmadı. İşletmenin sattığı kahve paketleri için geliştirdiği çözüm, sürdürülebilir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

İlginizi Çekebilir  Telveden geri dönüştürülen çevre dostu kahve fincanı

 

Kahve sektöründe sürdürülebilir uygulama

Sosyal medya hesabı üzerinden misafirleri için farkındalık yaratan depozito paket duyurusu şu şekilde;” İşletmemiz içerisinde tükettiğimiz ve çevremizde de oldukça fazla tüketilen kağıt, plastik ve diğer ambalaj paketlerinin işi bittikten sonra atılması küresel ölçüde bakıldığında ciddi büyük rakamlara ulaşıyor. Biz de buna kendi tarzımızla bir dur demek istedik. Aldığınız kahve paketlerinin valf ve doypack sistemi bozulmadığı sürece tek kullanımlık olmaması adına paketlere depozito koyuyoruz. Depozito içerikleri paket boyutuna göre değişmektedir , fiyat bilgilendirmesini şubemize geldiğinizde baristamızdan alabilirsiniz.” Bizde Ters.com.tr ekibi olarak bu tarz uygulamaların Türkiye genelinde artmasını umuyoruz.