Çalışmaları dünyanın önemli yerlerinde sergilenen başarılı tasarımcı Senem Kula, plastik kirliliği odağıyla sürdürebilirliğin moda yüzünü güzel bir şekilde örnekliyor.

İnsanlığın ilk dönemlerinden itibaren hayatın içerisinde olan giyim endüstrisi, bugün medya kadar kitlesel etki yaratabilecek niteliklerde. Tüketim bazında bakıldığında temel ihtiyaçlar içerisinde sayabileceğimiz bu senaryo, günümüzdeki küresel problemlere etkiyi de doğrudan etkiliyor. Nitekim gerek butik gerekse büyük isimlerin sürdürülebilir moda akımı üzerinden çevre dostu koleksiyonlara olan ilgisi de son yıllarda göz ardı edilemeyecek seviyelerde.

İlginizi Çekebilir  Deri ve Sürdürülebilir Moda İlişkisi [Keşfet]

Ters’te özellikle Türkiye içerisinde bu alanda faaliyet gösteren üreticilere özellikle yer vererek, bunun farklı yansımalarını görüyoruz. Bu kapsamla radarımıza takılan Türk tasarımcı Senem Kula da, hayata geçirdiği koleksiyonda plastik kirliliği sorununa odaklanıyor.

1/2

Senem Kula plastik kirliliği ve sürdürülebilir moda projeleriyle dikkat çekiyor

Lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde tamamlayan başarılı tasarımcının, geliştirdiği projeler kapsamında ödül aldığını da görüyoruz. Kula’nın projeleri; Los Angeles, Amsterdam, Kyoto, Paris, Hannover, Köln gibi dünyanın önemli şehirlerinde sergilenmesinin yanısıra bir çok kez Turkey Innovation Week ve İstanbul Design Week kapsamında da sergilenmiş durumda.

Tasarım projelerinin tamamında sürdürülebilirlik felsefesini merkeze alan Kula’nın, Hannover Domotex halı fuarında sergilenen ‘Cycle’ isimli kilim projesi de günümüzde tükenmek üzere olan mesleklerden antika kilim tamirciliğinin sürdürülebilirliğine odaklanıyor. Tasarımcının plastik kirliliğine odaklandığı projesinin temellerininse 2018 yılında atıldığını görüyoruz. Koza Genç Tasarımcılar Yarışması’nda ileri dönüşüm fikrini ortaya koyan Kula’nın, Muğla Akyaka’dan elde ettiği atıl durumdaki paraşütleri yine el işçiliği ile
birleştirerek örnek bir koleksiyonu hayata geçirdiğini görüyoruz.

1/2

Çıkış noktası “Plastik giydiğinizin farkında mısınız? Giydiklerinizin içinde ne var? ” sorularına odaklanan koleksiyon ise İstanbul Fashion Week kapsamında gösterime çıktı. Şeffaf ve renkli patates-soğan-çay çuvallarının kullandığı koleksiyonun soft renklerde olması da güneşin soldurabildiği kadar doğada kalan ama yok olmayan solgun plastik renklerini ifade ediyor.

İlginizi Çekebilir  Doğayla Barışık Yerli Marka; One Square Meter

Kula’nın koleksiyonu hazırlarken bir yandan da tekstilde plastik kullanımı ve modanın iyileştirilmesi adına yaptığım araştırmalardan derlediği bir fanzin yayınlamış olması da sürece olan kapsamlı yaklaşımını ortaya koyuyor. Biz de bu tarz projelerin, plastik kirliliğinin önemli etkilerinden birisi olan tekstil endüstrisinin önümüzdeki süreci için diğer tasarımcılara ilham olmasını diliyoruz. Başarılı tasarımcı Senem Kula’nın projelerine buradan ulaşabilirsiniz.