Geçtiğimiz dönemdeki başarılı çalışmalarıyla akıllarda yer edinen Olcay Tuncay Karabulut, sürdürülebilir Formula 1 aracıyla tekrar karşımızda.

Elektrik otomobiller üzerinden kademeli olarak ürün gamlarını baştan yaran üreticiler, önümüzdeki 5 yılda inanılmaz bir yelpaze ile karşımızda olacak. Volkswagen, PSA, General Motors ve FCA gibi piyasaya hükmeden tüm grupların içerisinde olduğu dönüşüm motor sporları için de benzer eğride seyrecek. Elektrikli formulanın artık 5 yıl gibi bir geçmişle altyapı oluşturduğu yarış dünyası için yeni deneyime hazırlıklı olmakta fayda var. Formula 1 yönetimi de buna duruma ayak uydurma adına geçtiğimiz günlerde “Vision Zero” adını verdiği bir planlama ile karşımıza çıkmıştı. 2030 yılı baz alınarak gerçekleştirilen planda karbon salınımının sıfıra en yakın oranda yakalanabildiği otomobiller hayal ediliyor. Türk tasarımcı Olcay Tuncay Karabulut da bu plan kapsamında geleceğin yarış otomobilini kendi perspektifiyle karşımıza çıkıyor.

1/4

Formula 1 geleceği sıfıra en yakın karbon salınımını hedefliyor

Karabulut’un deneysel olarak tasarlanan 2030 yarış otomobilinde sürüş dinamiklerinin de ön planda tutulduğunu bilmek gerekiyor. Geliştirilmiş taban etkili aerodinamik yapılı araçlar birbirlerini yakından takip ederek atak yapabilecek nitelikte. Tüm bu felsefenin arkasında ise sürdürülebilir yakıtlar ve enerji geri kazanım sistemleri var. Daha az yakıt kullanarak daha fazla güç sağlayan mevcut F1 hibrit güç üniteleri, ancak bu değişim ile ”net sıfır karbon” güç ünitelerine dönüşebilecek. Yönetimin temel hedefininse dünyanın ilk sıfıra en yakın karbon salınımlı hibrit içten yanmalı motorlarını geliştirmek olduğu da kenara not edilmeli.