Irak tarım politikalarındaki iyileştirmelerle bu yıl üst üste üçüncü kez buğday ithal etmezken Türkiye rekora koşuyor.

Irak son olarak 2019 yılında buğday ithalatını gerçekleştirdi. Baktığımızda ülkenin buğday üretimiyle kendi kendine yeten ülkeler arasında olduğunu görüyoruz. Lakin Türkiye bu konuda kan kaybediyor. Greenpeace’in Covid ve Tarım Raporu’nda Türkiye’de bu yıl buğday ekim alanlarının bir önceki yıla göre 600 bin hektar daha az olacağı, üretimin de 21 milyon tondan 18 milyon tona ineceği ön görüsü dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor. Raporda Türkiye’nin sadece 2020’de yaklaşık 4.5 Çukurova Ovası büyüklüğüne eşit alanda buğday ekim alanını kaybedeceği de ifade ediliyor.

Etkili tarım politikaları buğday ithalatını önleyebilir

Bir zamanlar Ortadoğu’nun en büyük buğday ithalatçısı olarak bilinen Irak’ta, yıllık ihtiyacı 4.5 milyon ton olan ülkenin buğday hasadının bu yıl da 5 milyon tonu bulması bekleniyor. Ülkede buğday ekilen tarım arazileri miktarı yüzde 30 artış sağladı. Tarım Bakanlığı’nın ülkede sulama sistemlerine yatırım yapması ve kuraklığa dayanıklı tohumların üretimin artmasında etkili olduğu ifade edildi. 2019’da 9.8 milyon ton buğday ithalatı yapan Türkiye buğday almak için 2.3 milyar dolar ödeyerek dünya buğday ithalatında birinci sıraya yerleşti. Greenpeace’in ABD Tarım Bakanlığı’nın “Dünya Tarımsal Üretimi” Nisan 2020 raporundan aktardığı verilere göre, Türkiye’de buğday ekilen alanın 2020’de 7.8 milyon hektardan 7.2 milyon hektara düşeceği öngörülüyor.

İlginizi Çekebilir  Tarımda sürdürülebilirlik; Kanada'dan tarım toprakları ile ilgili radikal adımlar

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre bu yılın ilk 5 ayında 4.3 milyon ton (geçen yıla göre 900 bin ton daha fazla) buğday ithalatı yapıldı. Son 18 yılda izlenen AKP politikaları ile buğday üretimi yapılan 24.5 milyon dekar arazide artık üretim yapılmadığını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal; “O ithal edilen buğday bu topraklarda yetişmiyor mu? Sadece kaybedilen arazilerde üretime devam edebilmiş olsaydık ithalata ödediğimiz 120 milyar TL üreticimize verilebilirdi” dedi.