Türkiye’de mutfak sektörü için önemli bir kilometre taşı karşımızda; İzmirli bir gıda şirketi olan Avod, sebze bazlı vegan et üreterek ilk yerli firma oldu.

Vejetaryen ve vegan beslenme alışkanlığı dünyada uzun zamandır yayılmaya başladığından beri, birçok marka ve market rafları da bu tarz beslenme alışkanlıklarına sahip insanlar için gıdalara yer vermeyi önemsiyor. Özellikle dünyada, vegan malzemelerle ete benzetilerek yapılan çok güzel örneklerin olduğunu görüyoruz. Yurt dışında fast food firmaları özellikle son yıllarda menülerine vegan hamburgerleri ve türevlerini eklerken ABD’de kurulan Impossible Foods, Beyond Meat, Memphis Meat gibi bitkisel bazlı yapay et üreten şirketler kısa zamanda milyarlarca dolarlık kara geçti. Türkiye’de de İzmirli halka açık gıda şirketi olan Avod, sebze bazlı vegan et üreten ilk Türk firması oldu.


İlginizi Çekebilir  Bitkisel bazda üretilmiş "en gerçekçi" vegan biftek

İşte Sebze bazlı vegan etin detayları

Sebze bazlı etin üretim sürecinde birkaç temel prensipler uygulanıldığını görüyoruz. Çalışmalara baktığımızda protein miktarı ve B12 vitamini gibi değerleri yükseltilmiş bir yapıyı barındıran ürünün kalorisi ise aşağı çekilmiş durumda.Özellikle ihracat politikalarıyla öne çıkan marka, 25 yıllık tecrübeyle temellendirilen Menemen Türkelli’deki dev üretim tesislerinden ABD ve Avrupa ülkelerine kurutulmuş gıda ihraç ederek ülkemize önemli miktarda döviz girmesini sağlıyor.

İlginizi Çekebilir  Dondurulmuş gıdanın bozulma durumunu gösteren "akıllı" etiket

Şirketin bitki bazlı vegan et projesi de 1 yıllık AR-GE sürecinden sonra gıda sektörüne kazandırılmaya hazır hale getirildi. Kurutulmuş domates sektöründe Türkiye’de lider firma olmayı başaran, Avod, ülkemizde veganlara yönelik soya kıyması bazlı sucuk, döner ve köfte ürünlerinin satışını internet ve mağazalar üzerinde yapabiliyor. Öncelik olarak ABD ve Avrupa ülkelerindeki müşterilerinden sipariş teklifi alacak olan Avod, ardından vegan et ve vegan kıyma gibi ürünlerini iç pazara da ulaştırmayı planlıyor.