Londra merkezli Kraliyet Sanat Koleji (RCA) öğrencileri tuzlu su bitkilerinden elde ettikleri sürdürülebilir kumaşlarla SaltyCo markası adı altında çevreci ürünler üretmeye hazırlanıyor.

Deniz ve okyanuslardaki tuzlu su ile yetiştirdikleri bitkileri kumaşa dönüştüren kolej öğrencileri, tekstil ve moda sektörü için potansiyel bir çözümle adından söz ettiriyor. Kraliyet Sanat Koleji (RCA) ve Imperial College London iş birliğinde disiplinlerarası bir grup öğrenci küresel tatlı su kullanımının önüne geçmek amacıyla bir araya geldi. Tekstil ve moda endüstrisinin harcadığı tatlı su kaynaklarının oldukça yüksek miktarda olduğunu fark eden grup, üretimde sürdürülebilir kaynaklara yönelerek yeryüzündeki temiz kaynakları korumayı amaçlıyor. Sadece bir kilogram pamuk yetiştirmek için 20.000 litre tatlı su kullanılırken SaltyCo tuzlu suda yetiştirdiği bitkilerden kumaşlar elde ediyor. Kumaş, mevcut endüstri çabaları sonucunda ortaya sürülmüş vegan tekstil ürünleri ile karbon-nötr hamlesine eş değer bir yenilik adımı olarak nitelendiriliyor.

1/5
İlginizi Çekebilir  Monarch Cork; deriye alternatif mantar kumaş kullanan yerli marka ile tanışın

Tuzlu Su Bitkileri ile SaltyCo İnovasyonu

Tuza toleranslı bitkilerin kullanımı fikriyle yola çıkan SaltyCo umut vaat eden ön test sonuçlarıyla birlikte üretime geçerek ürünlerini piyasaya sürmeyi hedefliyor. Marka halihazırda vatka benzeri dolgu kumaş, keten benzeri dokulu kumaş ve dokusuz keçe yüzey olmak üzere üç farklı tekstil ürünü geliştirmiş. Ayrıca geçtiğimiz aylarda Imperial Enterprise Lab’in bünyesindeki Venture Catalyst Challenge’a katılarak ürünleriyle dikkat çekmeyi başarmıştı. Marka ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Video