Tasarımcı James Lee tarafından geliştirilen “kelebek koltuk” tasarımı, Koronavirüs sürecinin ardından uçuşlarda değerlendirilebilecek dinamikleriyle öne çıkıyor.

1 Haziran Pazartesi itibarıyla tüm Türkiye genelinde kalacak olan şehirlerarası seyahat yasağıyla birlikte bizleri “yeni normal” dönemi bekliyor. Sosyal mesafenin azami şekilde korunması üzerine kurulu olan bu dönemde, hemen her türlü sektörde kapasitelerinde yarı yarıya düşürüldüğüne şahit olacağız. Hava taşımacılığının da başlayacağı bu dönemde uçakların özellikle ekonomi sınıfları için de farklı alternatifler ortaya atıldı. Tasarımcı James Lee tarafından geliştirilen “kelebek koltuk” tasarımı da bu çözümler arasında ödüle layık görülen projelerden birisi olarak öne çıkıyor. Standart koltuklara göre çok daha güvenli bir seyahat deneyimi sunan şablon tüm dünya genelindeki kaynaklarda kendisine yer buldu.

1/2

Koltuk tasarımında işlevsellik de ön planda

Tasarımın ana fikrinin ikişerli çiftler halinde gelmesi üzerine kurulu diyebiliriz. Bununla birlikte standart olanlarda gördüğümüz yan yana düzeni yerine iki yolcu arasında çapraz bir düzen düşünülmüş. Buna ek olarak yolcuları ayırmak için aralara ayarlanabilir yapıda bölümlerin konulması da ilk bakışta farkını hissettiren parçalar arasında. Tasarımcı Lee güvenlikle birlikte işlevselliği de tasarım merkezine yerleştirmiş. Kişisel eşyalar için saklama alanları barındıran koltuklarda, uçuş sırasında ufak bir çalışma ortamı da yaratılabiliyor. Küçük çocuklarla seyahat eden ebeveynler de katlanır iskelet sayesinde geçici bir yatağa bile sahip olabiliyor. Konfor konusunda da iddialı olan proje A’ Design Award 2020 kapsamında kategori ödülüne de layık görüldü.