Unilever, önümüzdeki on yıl için gezegenin sağlığını iyileştirecek projelere, ürünlere ve çevre dostu lojistik yatırımlar için düğmeye bastı.

1930 yılından beri dünyanın en büyük yiyecek ve hızlı tüketim ürünleri üreten şirketlerden Unilever, iklim krizi için harekete geçti. Türkiye’ye 1952’de “SANA Margarin” fabrikası ile giriş yapan çokuluslu şirket, kısa süre önce çevre ve etki odaklı dev bir yatırım duyurdu. Unilever’in genel müdürü Alan Jope, dünyanın koronavirüs salgını ve Black Lives Matter protestoları tarafından ortaya atılan ciddi eşitsizlik konularına odaklandığı bu süreçte, iklim acil durumunun göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti. Jope; “İklim krizinin hala hepimiz için bir tehdit olduğunu unutmamıza izin veremeyiz” dedi.

Unilever çevre dostu yatırımları için dijital teknolojilerden yararlanacak

Marmite, Dove, Comfort ve Sure gibi 400‘den fazla markanın sahibi olan şirket, iklim krizinin ölçeği ve aciliyetine yanıt olarak, tüm sektör ve markalardan 2039 yılına kadar net sıfır emisyon hedefi de belirlediğini söyledi. Şirket, ürünlerinin neden olduğu plastik atık dağını azaltmaya söz verdi. Unilever, 1 milyar euroluk İklim ve Doğa Fonu’nun, karbon azaltma, yaban hayatını koruma, su koruma ve peyzaj restorasyonuna kadar uzanan projeleri finanse etmek için kullanılacağını söyledi. Ayrıca, dünya devi, üç yıl içinde ormanlara zarar vermeyecekleri bir üretim tedarik zincirine sahip olmayı ve izlenebilirliği, şeffaflığı artırmak için, uydu izleme ve coğrafi konum izleme gibi yeni dijital teknolojilerden yararlanmayı vaat ediyor.

İlginizi Çekebilir  Volvo'dan karbon salınımını azaltmak adına önemli lojistik hamlesi

Unilever Genel Müdürü Jope, şirketin kendi sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşamayan markaları elden çıkarabileceği konusunda net bir tavır ortaya koyuyor. Jope; “Hızlı tüketim malları üreten markaların sadece kullanıcı odaklı ürünleri satması artık yeterli değil. Geldiğimiz son duruma baktığımızda, tüketicilerin artık “amacı” olan markalara yöneldiği çok net bir şekilde görülüyor” ifadeleriyle süreci özetliyor.