Uzmanlar, geri dönüşümde plastik atık oluşumunun önüne geçmek ve geri dönüşüm sürecinde parçalanmasını sağlayan mutant bakteri oluşturdu.

Plastik hayatımıza girdiğinden beri en kolay ulaşılabilir ve kullanılabilir seçeneklerden birisi oldu. Neredeyse birçok üründe rastlamak mümkün. Ancak plastiklerden kaynaklı çevre kirliliğinde görülen artış günümüzde artık göz ardı edilemeyecek büyük bir problem haline geldi. Özellikle plastik bu kadar kapsamlı kullanılırken, atık sahalarındaki neden olduğu kirlilik tartışılmaya devam ediyor. Geri dönüşüm ve kompost tam anlamıyla bir çözüm sunmasa da, çevre kirliliğinin ve atık alanlarındaki yığılmanın önüne geçebiliyor. Konu üzerinde çalışma gerçekleştirlen bir grup, geri dönüşüm sürecine etki edecek yeni bir araştırmayı duyurdu. Çalışma kapsamında üretilen mutant bir bakteri, plastik şişelerini kimyasal yapı taşlarına indirgemeyi başardı. İlk başta kompost yapan bakteri daha sonra daha kaliteli ürün elde etmek için ürünün ayrışmasına yardımcı oluyor.

İlginizi Çekebilir  Plastik atık geri dönüşümüne devrim getirecek yeni çözüm

Mutant bakteri ile komposttan geri dönüşüme etki

Araştırma Nature Dergisi’nde yayınlanan çalışmanın tarihçesine baktığımızda köklerinin 2012 yılına dayandığını görüyoruz. Bu süreç içerisinde yaprak yiyen kompost böceğiyle birlikte 100 bin mikroorganizmanın tarandığı açıklandı. Çalışmanın arkasında yer alan Carbios şirketi, gelinen son nokta ile birlikte beş yıl içinde endüstriyel ölçekte geri dönüşüm hedeflendiğini ifade ediyor. Gelişimi hızlandırmak için Pepsi ve L’Oréal gibi büyük şirketlerle ortaklık kurulmuş durumda.

Projenin biraz daha teknik detaylarına indiğimizde, uzmanların enzimi analiz ederek plastik şişeleri parçalama yeteneğini geliştirmek adına onu bilinçli bir mutasyon sürecine dahil ettiğini görüyoruz. Bu kapsamda bir ton atık plastik şişeyi parçalamak için optimize edilmiş enzim kullandı. Sonuç olarak, atıkta 10 saat içinde yüzde 90 oranında bozulmalar görüldü.

Enzim İnovasyon Merkezi Direktörü Prof John McGeehan; Araştırma; karbon emisyonlarını ve enerji kullanımını azaltmakla beraber atık plastiğin toplanması ve geri dönüştürülmesi gibi süreçlere de teşvik potansiyeli barındırıyor.

Plastik kullanımındaki bir azalmanın atık sorununu çözmenin bir parçası olduğunu söyleyen Carbios Genel Müdür Yardımcısı Martin Stephan; “Hepimiz plastiğin toplumdaki yerini ve kullanım alannındaki çeşitliliği çok iyi biliyoruz. Ancak sorunumuz plastik atık. Plastik atıkların toplanmasının artırılması çok önemli. Tüm plastiklerin yaklaşık yarısı çevrede veya çöplükte.” cümleleriyle sonuna dikkat çekiyor.