Tayland’da vahşi yaşamdan koparılan bebek fillere uygulanan acımasız eğitim görüntüleri tüm dünyadaki hayvanseverlerin tepkisini topluyor.

Vahşi yaşamda birçok hayvan türü doğal ortamından koparılarak, turistleri eğlendirmek için türlü eziyetlerle eğitiliyor. Tayland‘da Aralık 2018’den Ocak 2020’ye kadar esaret altında tutulan bebek fillerin acımasız eğitim görüntüleri tüm dünyada şok etkisi yarattı. Görüntülerde zincirlere bağlanmış bebek fillere itaatkar hale getirmek için acımasız yöntemler uygulanıyor. Annelerinden ayrılan bebek filleri çivili metal kancalarla ve halatlarla bağlayarak, acımasız bir eğitime maruz bırakan eğitmenler tepki gördü. Kar amacı gütmeyen Londra merkezli Dünya Hayvan Koruma (WAP) Örgütü‘ne göre, görüntüler Tayland’daki ünlü fil eğitmenlerinin “the crush” metodunu kullandığını gösteren ilk görsel kanıt niteliğinde.

1/4
İlginizi Çekebilir  Tepkiler büyüyor; Nesli tükenmekte olan çizgili sırtlan öldürüldü

Vahşi yaşamda esir hayata engel olabiliriz

Bebek filler, annelerinden ayrılırken metal çivili kancalarla bağlanıyor ve ağlarken görülüyor. Ayrıca filler yoğun olarak yollarda yürütülerek stresli durumlara maruz bırakılarak koşullandırılıyorlar. World Animal Protection tarafından ortaya çıkarılan bu görüntülerdeki olaylar Dünya Hayvan Koruma Örgütü kaynağına göre turizm endüstrisi tarafından reddediliyor. Dünya Hayvan Koruma Örgütü, acımasız eğitim metodlarına bir son verilmesi çağrısında bulundu.

Dünya Hayvan Koruma Örgütü direktörü Audrey Mealia; “Bebek filler annelerinden ve aile gruplarından koparan acımasız bir ticaretin kurbanı oldular. Vahşi yaşamda filler tüm aile bireyleri birlikte yaşamlarını geçirirler. Bunun yerine, ziyaretçiler için masum eğlence kisvesi altında acımasızca sömürülen bu hayvanlar perde arkasında acı ve vahşet dolu bir yaşama mahkumlar. Genelde turistler, fillerin ve bu türlerin korunmasına yardımcı olduklarına inanarak kandırılırlar ve bu tür faaliyetlere de talep yaratırlar” dedi. Birçok sektörde olduğu gibi turizm sektörü de koronavirüs salgınından etkilenen önemli bir sektör. Ancak “yeni normal” sürecinde doğaya ve canlılara eskisi gibi davranarak sağlıklı ve yeşil bir gelecek inşaa edemeyiz.