Gastronomide her geçen yıl payları artan bitki bazlı vegan biftek ürünleri, Redefine Meat ile üretim kapasitesinde vites artırıyor.

Bitki bazlı vegan biftekler piyasada talep görmeye devam ediyor. Görüntü olarak ve içerik olarakta kırmızı ete benzerliği tüketiciden tam not alıyor. Bilindik vegan alternatiflere farklı üretim süreçleri de adından söz ettiriyor. Redefine Meat 3D baskı yöntemini kullarak bitki bazlı biftek üretiyor. Şirket şu anda saatte 50 bifteğe kadar baskı yapabildiğini açıkladı. Bunun ardından şirket 3D ile bitki bazlı biftek yapımının daha geniş bir sunumuna da hazırlık yapıyor.

Redefine Meat ‘ten vegan biftek üretim sürecinin detayları

Redefine’in bitki bazlı biftek, şirketin ‘Alt-Fat’, ‘Alt-Muscle’ ve ‘Alt-Blood’ olarak adlandırdığı üç farklı bileşen paketinden basılarak piyasaya sunuldu. Şirkete göre, yazıcılarının kontrol doku, sululuk, yağ dağılımı ve ağız hissi dikkat ettiği kriterler arasında yer alıyor. Şirket CEO’su Eshchar Ben-Shitrit; “Kas, yağ ve kan için ayrı formülasyonlar kullanarak mükemmel Alt-Steak ürününü yaratmanın her bir özelliğine odaklanabiliriz. Bu, 3D baskı teknolojimize özgüdür ve alt et matrisi içinde neler olduğu konusunda benzeri görülmemiş bir kontrol elde etmemizi sağlıyor” dedi. Geçen sonbaharda Redefine, şirket yazıcıların 100 bin dolara mal olduğunu belirtti. Ancak donanımın üretimi hususunda ölçeklendirme yapıldığı takdirde fiyatların biraz düşeceğini tahmin ediyoruz.

İlginizi Çekebilir  Türkiye'nin sebze bazlı ilk vegan eti üretildi

Saat başına 50 biftek üretim hacmi, bitki bazlı et üretimi için gördüğümüz erken prototiplerden kesinlikle daha yüksek. Şirketin basılı biftekleri şimdilik yalnızca üst düzey restoranlar için fiyatlandırıldı. Üretim hacminin artması ve yazıcı fiyatlarının nihayetinde düşmesi, son kullanıcının fiyatının, şirketin biftek ürünlerinin perakendedeki üst düzey restoranların dışında satılması için yeterince düşmesi bekleniyor. Duyurunun bir parçası olarak, şirket aynı zamanda, şirketin Alt-Steak formülasyonunun lezzet bileşenlerini haritalamak için şirketle yakın işbirliği içinde çalışan küresel lezzet konglomera Givaudan’da yeni bir ortak olduğunu duyurdu.