Bitki viroloğu olan suriyeli sığınmacı Dr. Safaa Kumari, gıda güvenliğini koruyabilmek için virüslere karşı tohum geliştirdi.

Gıda güvenliği bir çok ülkede titizlikle takip edilen konu. Ancak düşük gelirli ülkelerde geçimini tarım sektörüyle sağlayan insanlar için bambaşka bir önem taşıyor. Suriye’nin tarım topraklarında iklim kaynaklı meydana gelen salgınlardan dolayı fasulye, mercimek ve nohut gibi bakliyat tohumları yok oldu. Ancak Suriyeli sığınmacı Dr. Safaa Kumari bu durumu araştırarak sorunun seyrini tersine çevirdi. Ve iklim kaynaklı salgınlara karşı dirençli tohumları bularak onları geliştirdi.

İlginizi Çekebilir  Virüslere karşı dayanıklı tohum geliştiren bilim insanı; Dr. Safaa Kumari
”]

Virüslere karşı dayanıklı tohum geliştirme süreci

Yaklaşık olarak 10 yıl boyunca arayış içinde geçerek çalışmalarını sürdüren Kumari, sürecin sonunda kendi içerisinde virüse karşı doğal bir dayanıklılık sahibi olan bir fasulye çeşidi keşfetti. Bu fasulye, Faba fasulyesi. Lübnan‘daki laboratuvarında çalışan Kumari, Suriye’de devam eden çatışmalardan onları korumak için Halep‘te yaşıyan kız kardeşine bıraktı. Bu savaşın işine engel olmaması için tohumları Suriye’den çıkarıp Lübnan’a getirmek sadece bir başlangıçtı. Asıl iş onları yetiştirmek ve araştırmalara devam etmenin sürdürülebilir bir yolunu bulmaktı.

Şam‘dan geçerek Halep’e ulaşan Kumari sahip olduğu tohumları alarak Lübnan’da bulunan Icarda‘da (Kuru Alanlarda Tarımsal Araştırmalar Merkezi) araştırmacı olarak kalmak istedi. Bölgede mahsul üretimi çöktüğünde, üreticiler böcek öldürücülere güvenmeye başladılar. Bu durum beraberinde ölümleri ve hastalıkları da getirdi. Bu yüzden daha verimli ve Virüslere karşı dayanıklı tohum geçti. Sürdürülebilir ve ulaşılabilir olması için tohumların ucuz olması aynı zamanda çevre dostu olması ve çiftçilerin böcek ilacı kullanmalarına gerek duymaması lazım. Bu yüzden Kumari, onlara ilk aşamada tohumları ücretsiz vermeyi planlıyor. Ancak bazı akıllı şirketler bu tohumları Kumari’den alıp çiftçilere satmak istedi. Kumari’de onları seve seve reddetti.

Savaş ve araştırmalarla geçen bu sürecin en zor kısmı ailesini görememek olduğunu söylüyor ve ekliyor; “Geçen hafta ailemi Türkiye‘de gördüm. Almanya‘ya, Türkiye’ye ve Suriye’ye dağılmış beş kız kardeşim ve üç erkek kardeşim var. En son 2012’de Halep’te görüşmüştük. Onlarla görüşmekten dönüğümde birisi bana Safaa, bugün harika görünüyorsun!’ Dedi. Tabii ki, tekrar ailemle zaman geçirdim! ” diyor gülüyor.

Safaa Kumari;Bir kadının tarım  üzerinde çalışması kolay değil. Kolay değil, ama sorun da değil. Çalışırken, Suriyeli veya kadın olduğumu düşünmüyorum.