Dünyanın en yaşanılası şehirlerinden birisi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Viyana, karbon salınımını azaltacak uygulamasıyla gündemde.

Karbon salınımının dünyanın bugün geldiği noktada riskli seviyelere çıktığını görüyoruz. Bu durum bireylerin, ülkelerin atmosfere saldığı karbon miktarını ifade ederken üretim ve tüketim faaliyetleride bu konuda büyük bir öneme sahip. Birçok ülke bu hususta salınımları azaltmak için faaliyete geçti bile. Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında yer alan Avusturya’nın başkenti Viyana da daha az karbon salınımı için araç kullanmak yerine toplu taşımaya yönelen veya bisiklet ya da yürümeyi tercih eden insanlara ücretsiz konser ve müze bileti verileceğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde şehir konseyi üyelerinin almış olduğu kararla, karbondioksit salınımını en aza çekilmesi amaçlanıyor.

Karbon salınımını azaltmak için geliştirilen uygulamanın detayları

Projenin temelinde akıllı telefonlarda kullanılabilecek bir uygulama var. Proje sorumlusu Christina Hubin 26 Şubat itibarıyla uygulamanın başlayacağını ifade ediyor. Başlangıç için 1.000 kişiyle sınırlandırılan deneme süresi 6 ay devam edecek. Eğer uygulama süreç boyunca başarılı olursa sonbaharda okulların açılmasıyla şehir sakinlerinin kullanımına sunulmak isteniyor.

Akıllı telefon uygulamasını kullanacak şehir sakinleri, eğer 20 kilogramlık karbon salınımını önlediğini ispatlarlarsa müze, konser, tiyatro ve benzeri etkinliklere ücretsiz bilet kazanabiliyor. 20 kilogramlık karbon salınımını önlemek için Viyana’da bulunan bir kişinin yaklaşık 2 hafta boyunca şehirde toplu taşıma veya bisiklet kullanması yeterli olacak. 1,8 milyon nüfusa sahip Viyana’da yıllık toplu taşıma kartına sahip olan bir kişi için günlük ulaşım masrafı 1 euroya tekabül ediyor.