Bu yılın başında tüm dünyanın gündemine oturan Avustralya Yangınları arkasında ciddi tahribat bırakırken, Volkswagen tarafında bu süreçte yaraların hızlı sarılması adına ciddi maddi destek gelmeye devam ediyor.

Avustralya’da yılın ilk dönemlerinde seyreden yangınlar, kısa sürede tüm dünyanın gündemindeki yerini aldı. Milyonlarca hayvanın hayatını kaybettiği bu süreçte tahrip olan alanın da binlerce hektarla dile getirildiğine şahit olduk. Bölge halkı için aslında alışılagelmiş bir sürecin tekrarı olan bu yangınların, küresel ısınma etkisiyle son yıllarda çok daha şiddetli gerçekleştiği de notlarımız arasındaki yerini koruyor. Yangınların sonlandırılmasıyla birlikte gerek hayvanlar gerekse oluşan diğer zararların karşılanması adına dünyanın farklı yerlerinden yardım kampanyaları başlatılmıştı. Avrupa’nun en büyük otomobil grubu olan Volkswagen de bu yardımlara elini uzatarak bölgenin tekrar ağaçlandırılma çalışmalarına 1 milyon Avustralya Doları bağışlandığını duyurdu. Bu da yaklaşık 617.000 euro anlamına geliyor.

1/2

Volkswagen Koronavirüs sürecine rağmen yardım planında geri adım atmadı

“Bush Heritage Australia” kuruluşuna bağışlanacak olan miktar, iki farklı projeye farklı miktarlarda aktarılacak. Yapılan planlama kapsamında “1 milyon ağaç” projesine 250.000 Avustralya doları, Yeni Güney Galler’deki Scottsdale Rezervi için planlanan 400 hektarı restore etme projesine ise 750.000 Avustralya doları aktarılacak.

İlginizi Çekebilir  Avustralya yangın alanlarında ilginç bitki dönüşümü

Aslında bu durum Volkswagen tarafında bir ilk de değil. Bu adım, markanın Avustralya operasyonu 2020’nin başlarındaki süreçte açıkladığı ve 2,5 milyon Avustralya dolarını kapsayan yardım paketinin yeni bir kademesi olarak değerlendirilebilir. Koronavirüs sürecinde diğer otomobil üreticilerinde olduğu gibi zorlu bir süreç geçiren Volkswagen’in, buna rağmen ormansızlaşmanın önüne geçilmesi adına yardımlarında geri adım atmaması da genel resme bakıldığında altı çizilmesi gereken noktalar arasında.