Yeni dönemin marka içerisindeki ilk elektrikli otomobili olan Volkswagen ID.3, kendinden sonrakiler için de referans niteliğinde.

Geride bıraktığımız 2019 yılı elektrikli otomobil dünyasında bizi bekleyen rekabetin sadece bir ön gösterimine sahne oldu. Amerika ve Uzak Doğu merkezli girişimlerin yanında artık Jaguar, Mercedes ve Audi gibi geleneksel markaların da bu alandaki ilk modellerini piyasaya sürdüğünü gördük. SEAT ve Skoda gibi markaların çatısı olarak görebileceğimiz Volkswagen de, yılın son çeyreğinde üretim bandına taşıdığı ID.3 ile karşımıza çıktı. Kendinden sonra gelecek diğer modeller için de bir referans olan Volkswagen ID.3, Avrupa’nın en büyük ve en verimli elektrikli otomobil fabrikası olma yolunda ilerleye Zwickau tesislerinden piyasaya sunulacak.

1/3

Volkswagen ID.3 teknik özellikleri

ID.3’ün teknik detaylarından önde birkaç cümle ile üretildiği fabrika hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor. Volkswagen, Almanya sınırları içerisinde yer alan bu tesisi içten yanmalı otomobil üretiminden, tamamen elektrikli otomobil üreten bir yapıya dönüştürmüş durumda. Gerçekleştirilen bu adım da markayı dünyada bir ilk olarak kayıtlara geçiren bu dönüşümün 2021’de bütünüyle tamamlanması planlanıyor. Her şey hazır olduğunda ise Zwickau’da yılda 330.000 elektrikli araç üretilmesini bekliyoruz.

1/3

ID.3’ün teknik özellikleri kısmına geçtiğimizde ise bilinmesi gereken ilk noktanın menzil versiyonları olduğunu söyleyebiliriz. Burada 330, 420 ve 550 olmak üzere üç farklı paketle kullanıcıların karşısına çıkacak olan marka, her tarzdan bütçeye erişmek istiyor. ID ailesinin diğerlerinde de göreceğimiz MEB platformu üzerine geliştirilen otomobilin hızlı şarj desteği de kullanıcıları memnun edecekler arasında. Altyapı desteğinin olduğu yerlerde ID.3’ü 30 dakika yaklaşık 290 kilometre menzil kat edebilecek seviyeye getirmek mümkün olabilecek. Kasım 2019 itibarıyla üretim süreci başlayan ID.3’ün satış ve teslimat süreci içinse önümüzdeki yaz dönemini beklememiz gerekecek. Giriş seviyesinde 30.000 dolarlık etiket fiyatıyla kullanıcılara sunulacağını da bildiğimiz otomobilin 160.000 kilometre veya 8 yıla kadar resmi garantide olması da potansiyel alıcıları etkileyecek detaylardan olacak.