New York’ta bulunan Guggenheim Müzesi’nde sergilenen proje, Volkswagen ve AMO’nun sürdürülebilir tarım odağındaki elektrikli traktör ekosistemini karşımıza çıkarıyor.

Karbon salınımlarının aşağı çekilmesi adına yapılan yatırımlar insan hayatın etki eden tüm endüstrilerin merkezinde. Üreticilerin karbon nötr olma yolundaki devasa yatırımlar, operasyonel anlamda ihtiyaç duyulan enerjiyi yenilenebilir ve emisyonsuz şekilde işleyebilme amacını güdüyor. Küresel ısınmayla doğrudan ilişik olan sürecte üretimin bel kemiği olan tarım faaliyetleri için de daha sürdürülebilir çözüm arayışları var. Bunun son örneklerinden birisini tasarım stüdyosu AMO ve Volkswagen ortaklığıyla geliştirilen elektrikli traktör projesinde görüyoruz. Elektrik gücünün güneş panellerinden karşılandığı bir ekosistemin merkezini oluşturduğu proje Afrika başta olmak üzere altyapı sorunu çeken bölgelerin ve küçük ölçekli çiftçilerinin verimliliğini artırma fikri üzerine kurulu.

1/7
İlginizi Çekebilir  Sürdürülebilir tarımın geleceği otonom elektrikli traktör ile tanışın

Volkswagen elektrikli traktör projesiyle sürdürülebilir mobilite felsefesini de destekliyor

Tasarımı içerisinde menzil artırma amaçlı olarak herhangi bir içten yanmalı motor desteği bulunmayan elektrikli traktörlerin şarj ağları tamamen güneş enerjisiyle besleniyor. Tamamen çevreci bir döngüyü beraberinde getiren bu ekosistemin çiftçi odaklı faydası da oldukça önemli. Plana göre bu araçlar bireysel satış yerine kiralama odaklı işleyişin merkezinde olacak. Bu sayede, maddi durumu yetersiz olan köylü ve çiftçiler kendi ekipmanlarını satın alamadan üretim faaliyetlerini gerçekleştirebilecek. Projenin geliştirilmesi için bir sonraki adımsa yerel bağlamlarda uygulanabilirliği. Bu konu hakkında bilgi edinmek için yerel kooperatif, kuruluş ve üniversitelerle ortak çalışmalar gerçekleştirilecek.

Tasarımcı Peter Wouda; “Proje doğru bir şekilde hayata geçerse, üreticileri bir araya getirme ve bir toplumu destekleme potansiyeline sahip.”

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan AMO Yetkilisi Samir Bantal; “Volkswagen ile birlikte kırsal bölgelerdeki canlılığın artırılması konularına derinlemesine inmekten heyecan duyuyoruz. Elektrikli traktör projesi, yaratıcılık ile son teknolojiyi bir araya getirme konusunda çok güzel bir örnek. Volkswagen sürdürülebilir mobilite projeleri geliştirme konusunda oldukça net bir duruş sergiliyor. Kırsal alanda da radikal değişikliklere çözüm üretmek bu sürecin hayati adımlarından olacak.” ifadelerine yerdi.