İklim eylem planı kapsamında geniş çapta operasyonlar yürüyen Volvo, karbon salınımını lojistik dinamiklerinde de azaltma çabasında.

Karbon salınımı ve sürdürülebilirlik konusunda son dönemlerde önemli adımlar atan Volvo, ürün gamındaki modellerini tamamına elektrik gücünü entegre ettiği bir dönemin içerisine adım attı. Geçtiğimiz yıl içerisinde tam elektrikli modeli XC40 Recharge‘ın da tanıtımını gerçekleştiren İsveç merkezli marka, üretim tesisleri ile yeni otomobil depoları arasındaki taşıma şeklini kamyonlardan trenlere geçireceğiniz duyurdu. Şirket bu sayede lojistik operasyonlarındaki CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor.


İlginizi Çekebilir  Polestar Precept; markasının sürdürülebilirlik ve çevreci vizyonuyla tanışın

Volvo iklim acil durumuna kapsamlı çözümlerle yaklaşıyor

Özellikle yeni otomobillerin dağıtım depolarına ve bayiliklere taşımasında hala kamyon taşımacılığının yaygın olarak kullanıldığı Avrupa’da, demiryolu taşımacılığını her geçen gün daha fazla tercih ediliyor. Yapılan araştırmalarda Belçika-Ghent merkezli üretim tesisi ve kuzey İtalya’daki amaca uygun bir depo arasındaki yolda demiryolu taşımacılığının tercih edilmesi, CO2 emisyonlarını neredeyse yüzde 75 oranında azalttığı görülüyor.

Üretim ve Lojistikten Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Javier Varela; “Lojistik ağımız karbon salınımını düşürmedeki ufak ama önemli bir parçası”

Volvo’nun bu yıl ortaya koyduğu iklim eylem planının bir parçasını oluşturan adımlarla birlikte, 2018 ile 2025 arasında otomobil başına karbon ayak izinin yüzde 40 azaltılması söz konusu. Bu hedef, lojistik dahil tüm operasyonel emisyonlarda yüzde 25‘lik bir azalma sağlanmasını gerektiriyor. 2025 planı ise Volvo’nun 2040 yılına kadar iklim-nötr bir şirket olma hedefinin ilk somut adımı niteliğinde. Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Departman Sorumlusu Javier Varela; “Tüm operasyonlarımızdaki emisyonları önemli ölçüde azaltmayı planladığımızı söylediğimizde gerçekten ciddiydik. Lojistik ağımız bu bulmacanın sadece bir parçası, ama önemli bir parçası. Bu yaptığımız uygulama, çevre üzerindeki etkimizi anlamlı ve kararlı adımlarla azaltma vaatlerimiz için bir örnek teşkil ediyor ifadelerine yer verdi. Volvo, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri‘nde demiryolu taşımacılığını daha geniş ölçekte kullanmak istiyor.