Volvo Çin’deki en büyük otomobil üretim tesisi olan Chengdu fabrikasını şimdi yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik gücüyle çalıştırıyor.

Son yıllarda dizel motora veda süreci, elektrikleşme ve çevre dostu hamleleriyle öne çıkan Volvo, yine benzer bir hamleyle gündemde. İsveç merkezli üreticinin Çin’deki en büyük otomobil üretim tesisi olan Chengdu fabrikası şimdi yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik gücüyle çalışıyor ve şirketin küresel üretim ağındaki yenilenebilir elektrik oranını yüzde 80’e yükseltiyor. Yeni imzalanan tedarik sözleşmesi sayesinde Chengdu’da kullanılan yenilenebilir elektrik oranı, yüzde 100’e ulaştı; böylece tesisin karbon emisyonları da yılda 11.000 tondan fazla azalacak. Bu gelişme, markanın 2025 yılına kadar iklim-nötr üretime geçme hedefine doğru atılmış önemli bir adımı temsil ediyor. Volvo’nun bu hedefi, 2018 ile 2025 yılları arasında her otomobil için toplam karbon ayak izini yüzde 40 azaltmak ve 2040 yılında tamamen iklim-nötr bir şirket olmak üzerine kurulu.

Volvo karbon emisyonlarını kapsamlı olarak aşağıya çekiyor

Chengdu fabrikası, yakın zamana kadar elektriğinin yüzde 70’ini yenilenebilir kaynaklardan elde ediyordu. Yeni sözleşme ile geriye kalan yüzde 30’luk bölüm hedefleniyor. Yeni sözleşme uyarınca, elektrik arzının yaklaşık yüzde 65’i hidroelektrik enerjiden, geri kalanı ise güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi ve diğer yenilenebilir kaynaklardan sağlanıyor.

İlginizi Çekebilir  Elektrikli Volvo XC40 Recharge için ön sipariş süreci başladı; işte bilmeniz gerekenler

Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan, markanın Endüstriyel Operasyonlar ve Kalite Başkanı Javier Varela; “Karbon ayak izimizi azaltmak için somut adımlar atmayı hedefliyoruz. Çin’deki en büyük tesisimiz için tamamen yenilenebilir bir elektrik tedariği sağlamamız önemli bir kilometre taşıdır ve hedeflerimize doğru somut adımlarla ilerleme yönündeki kararlılığımızı göstermektedir” ifadelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir  Volvo'dan karbon salınımını azaltmak adına önemli lojistik hamlesi

Şirket üretim ağının karbon ayak izini azaltmak için sürekli çalışıyor. Geçtiğimiz yıllarda bu konuda birçok önemli adım atan Volvo’nun Avrupa’daki tüm fabrikaları 2008’den beri iklim nötr elektrik kaynaklarına sahipken, İsveç Skövde’de yer alan motor fabrikası, 2018 yılında şirketin tamamen iklim-nötr özelliğine sahip ilk tesisi oldu. 2018 yılında Belçika’daki Ghent fabrikasına ise 15.000 adet güneş panelinden oluşan, şirketin küresel üretim ağındaki ilk büyük ölçekli güneş enerjisi sistemi kuruldu.