İngiltere merkezli bir girişim tarafından hayata geçirilecek olan otonom robot, kimyasal madde kullanımının sona ermesi için de umut vadediyor.

Teknolojinin geldiği noktayı hemen her alanda değerlendirirken, bunu beslenmenin temel kaynağı olan tarım için ön planda tutmamak pek mümkün değil. Nüfusun her geçen gün çoğaldığı ve üretim kaynaklarının zora girdiği dünyamızda, sürdürülebilir tarım uygulamaları için robotik sistemlere olan yatırımlardaki artış dikkat çekiyor. Küresel üreticilerin de merkezinde yer alan bu tarz çalışmalar, girişim niteliğindeki ekipler için de önemli bir fırsat. Bu oluşumlardan birisi olan İngiltere merkezli Small Robot Company‘nin geliştirdiği yeni robot, irili ufaklı tüm arazilerdeki ekim faaliyetleri sırasında ortaya çıkan yabani ot sorununa büyük oranda çözüm olma iddiasında.

Otonom robot sürdürülebilir tarım uygulamaları için heyecan yaratıyor

Toprakla uğraşan hemen herkesin şikayetçi olduğu yabanı ot sorununa çözüm olacak bu otonom robot, üzerinde taşıdığı kamera, navigasyon ve diğer analiz sistemleriyle 20 hektara kadar alanı haritalama yaparak işe başlıyor. Bu analiz sırasında bölgenin aynı zamanda bitki popülasyonuyla ilgili de bilgisini toplayan sistem, otları bir anlamda yabancı bir cisim olarak tanımlıyor.

Şirket CEO’su Sam Watson: Bu dünyada bir ilk. İlk kez her türlü bitki ve ot oluşumunu en ince noktasına kadar analiz edebileceğiz. Bu sadeye tüm tarlaya ilaç püskürtmek yerine doğrudan hedef odaklı müdahaleler gerçekleştirilebilecek. Bu tarz teknolojileri geliştirmek sürdürülebilir tarım uygulamaları için çok önemli.

Milimetrelik inceliğe kadar yapılan analizler doğrultusunda belirlenen bu yabani ot oluşumları herhangi bir kimyasal madde kullanmaksızın elektrik dalgalarını kullanarak isteyen bu oluşumlara müdahale ediyor. Fikrin çıkış noktasının yıldırım çarpmaları olduğunu düşündüğümüzde, robotun çalışma prensibini anlamak daha da kolay bir hal alıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren tam anlamıyla kullanılabilir olabileceği düşünülen robotun ne denli ses getireceğini hep birlikte göreceğiz.