Avrupa’da kentsel bölgelerdeki kaldırımlarda veya duvar çatlaklarından gün yüzüne çıkan yabani otlar ve kır çiçeklerinin önemini ve farkındalığını vurgulamak için grafiti yöntemi kullanıldı.

Kentsel bölgelerde kaldırımların kenarında veya duvar çatlaklarından arsız şekilde çıkan yabani ot veya çiçeklere daha önce dikkat etmiş miydiniz? Birçoğu kentin kalabalığında görülmeden yok oluyor, eziliyor. Oysa birçok otun başlı başına başka bir işlevi ve önemi var. Bir grup yeşil sever insan bunu görünür hale getirmek için yere ve duvarlara bitkilerin isimlerini yazıyor. Fransa‘da başlayan bu fikir Avrupa çapında viral hale geldi.

Yabani otlar birçok bitki çeşitliliği ve canlı türleri için önemli

Tebeşirle silahlanmış isyancı botanikçilerin yükselen uluslararası gücü olarak nitelendirilen bu durum İngiltere’de de oldukça ses getirdi. 127 binden fazla insan, Londra banliyösünde tebeşirlenmiş ağaç isimlerinin fotoğraflarını ve videolarını çekti. Toulouse Doğa Tarihi Müzesi‘nden botanikçi Boris Presseq’in videosu, Fransız kentindeki sokak çiçeklerinin isimlerini dikkat çekici hale getiriyor. Presseq; “Kaldırımda bu vahşi bitkilerin varlığı ve bilgisi konusunda farkındalık yaratmak istedim. Bu bitkileri gözlemlemek için hiç zamanı olmayan insanlar şimdi görüşlerinin değiştiğini söylüyorlar. Şehirdeki okullar doğa ile ilgili öğrencilerle çalışmam konusunda benimle iletişime geçti.”  ifadeleriyle içerisinde bulunduğu durumdan bir hayli memnun olduğunu gösteriyor.

Fransa, 2017‘de parklarda, sokaklarda ve diğer kamusal alanlarda, 2019‘dan beri de bahçelerde  ise pestisit kullanımını yasakladı. Bu da ülkedeki kentsel bölgelerde kır çiçekleri konusunda farkındalığın artmasına neden oldu. Londra’da yaşayan Fransız botanikçi Sophie Leguil, Fransa’daki Sauvages de ma rue (sokaklarımın vahşi şeyleri) ismiyle tebeşirlenme kampanyasının yayılmasına yardımcı oldu. Birleşik Krallık‘taki kentsel bölgelerde algıyı değiştirmek için Weeds More We kampanyasını başlattı. Tela Hackney’in otoyollarını florayı vurgulamak için tebeşir uygulaması yapma izni aldı ve diğer konseylerden de buna izin verilmesini istiyor.


Sophie Leguil; “Bitkilere isimler koymak insanların onlara farklı bir şekilde bakmasını sağlayabilirse, maliyet tasarrufu, biyolojik çeşitlilik, eğitim gibi faydalarla farklı şekilde yönetilebilir.” Birleşik Krallık’ta doğadaki ilgiyi ve bilgiyi desteklemek için teşvik olsa bile yollarda veya otoyollarda her şeyi tebeşirlemek yasadışı durumda. Botanik tebeşirleme kentsel bölgelerde ve diğer birçok yerde doğa ile daha güçlü bir bağ kurmamıza yardımcı oluyor. Ayrıca ağaçları, yaprakları, otları, çiçekleri hatta onlardan beslenen birçok canlıyı fark etmemizi de sağlıyor.

İngiltere Plantlife sözcüsü Trevor Dines; “Sanki bitki dünyamızda kendi yerini ilan ediyormuş gibi”

YouGov anketinde, 16 ila 24 yaş arasındaki çocukların sadece yüzde 6’sı vahşi bir menekşe resmini doğru şekilde adlandırabildi. Aynı anket, katılımcıların yaklaşık yüzde 70’inin daha fazla kır çiçeği tanımlamak istediğini gösterdi. Bir araştırma, Sheffield’deki kaldırımların 183 farklı bitki türüne sahip olduğunu ortaya koyuyor. Diğer bir araştırma sonucuna göre, Cambridge’de duvarlarda 186 tür bulundu. Tüm bitkiler ve çiçekler dünyanın gelişimi ve devamlılığı için önemli. 160’tan fazla omurgasız hayvan türü için gıda kaynağı olmanın yanında, polenleri arılar için ve diğer türler için fayda sağlıyor. Bu dikkat çeken proje algılarımızı değiştiriyor. Çünkü bir karahindiba çiçeğinin aslında nasıl olduğunu nasıl göründüğünü bilirsek ilkbaharda arıların yaşam çizgisini de koruyabiliriz.

İlginizi Çekebilir  Ormanlar ve bitki çeşitliliği; Antarktika'nın antik dönemine ışık tutan ilgi çekici araştırma

Yeni yapılan bir araştırmada, kentsel bölgelerde bulunan yabani otların ve çiçeklerin sağladığı nektar ve polen miktarı bahçe bitkilerinden daha yüksek ve çok daha çeşitli olduğunu görüyoruz. Bazı alanlarda yabani çiçekleri ve böcek biyo çeşitliliğini artırmak için pestisit kullanımını yarıya indiren Hackney Belediyesi’nden Cllr Jon Burke şunları söyledi: “Bitki isimlerinin tebeşirle isimlerinin etrafa yazılmasının suç sayılması saçma. Yetişkinler ve çocuklar için önemli ve ilham verici bir öğretim aracı olarak hoş karşıladığımız bir durum bu. Bir çocuk bu isimleri başka nasıl bilecek? Doğal dünyanın kelime dağarcığı ona erişmemize, onu sevmemize ve koruma arzumuza yardımcı oluyor.”

Drystone Chambers’tan ceza hukuku uzmanı James Gray, İngiltere’de bitki isimlerinin izinsiz bir şekilde yazılmasının yasadışı olduğunu ve bir isyancı botanikçinin herhangi bir resim, mektup, işaret veya yazı yazmak için 2.500 pounda kadar para cezasına çarptırılabileceğini doğruladı.