Yamaha Civante, elektrikli bisiklet pazarının yenilikçi isimlerinden olan Japon markanın en yeni ve iddialı modellerinden biri olarak asfalta iniyor.

Hacim olarak bakıldığında her geçen dönen payını daha da ileriye taşıyan elektrikli bisiklet pazarı, aslında kemik üretici kitlesini dei çerisinde balındırıyor. daha çok motosikletleriyle hafızalarımızda yer edinen Yamaha da bu kemik isimler arasında. Bu alandaki yenilikçi hamleleri 1993 yılına kadar uzanan Japonya merkezli üretici, dünyanın ilk elektrik destekli bisikletlerinden birisini pazara sunmuştu. Süreç içerisinde bisiklet adına kendi içerisinde ayrı bir departmanda da oluşturan marka, Koronavirüs ile tavan yapan pazara 2020 model yılıyla birlikte yeni bir model armağan ediyor. Aileye dahil olan Yamaha Civante, kaliteli malzemeleri ve konforlu sürüş dinamikleriyle kullanıcılarına kendine has bir deneyim vadetme konusunda oldukça iddialı.

1/8

Yamaha Civante teknik özellikleri

Bisikletin teknik özellik tarafına geçtiğimizde ilk dikkatimizi çeken; kadro, elektrik motoru ve batarya gibi tüm temel komponentlerin doğrudan Yamaha tarafından üretilişi oluyor. Alüminyum alaşım bir kadronun tercih edildiği Civante temelinde ise pedal asistanı destekli ortadan motorlu bir elektrikli bisiklet olarak karşımıza çıkmakta. Kullanıcılarına 70 Nm maksimum tork desteği sunan sistem 45 km/s hıza kadar bunu sağlıyor. Yamaha’nın sisteme entegre ettiği sensörler ise kullanıcılara gerektiği yerde ihtiyaç duyduğu en optimize güç desteğini vermeye olanak tanıyor.

İlginizi Çekebilir  Bir motosiklet üreticisi daha dahil oldu; Triumph elektrikli bisiklet modeliyle tanışın

Bisikletin batarya kısmında ise lityum-iyon altyapısı üzerine geliştirilmiş 500 Wh kapasiteli bir ünite tercih edilmiş. Bataryanın kadrodan sökülüp bağımsız olarak şarj edilebilir olması da bu noktada kullanıcı deneyiminde kolaylık sağlıyor. Henüz menzil noktasında bilgisi verilmeyen üniteyi yaklaşık 1 saatlik bir şarj ile yüzde 80 doluluğa getirmek mümkün olacak. Bisikletin vites sisteminde ise Shimano’nun Tiagra seti karşımıza çıkıyor. 10 kademeli bu sistem, hidrolik frenler, 27,5 inçlik jant seti, ön-arka ışıklandırma ve çok fonksiyonlu LCD bilgi ekranı gibi parçalarla destekleniyor. Amerika pazarında satışa sunulacak olan Civante, 3.399 dolarlık fiyatla alıcı bulacak.