Dünya iklim krizinin pençesinde aylardır farklı bölgelerden doğa olaylarıyla boğuşurken bu kez dalga dalga gelen toz fırtınası Avustralya’yı vurdu.

Aylardır büyük yangınlarla mücadele etmeye çalışan Avustralya’da sayısız ağaç ve endemik bitki türlerinin dışında ülkeye özgü birçok hayvan hayatını kaybetti. Henüz yangın söndürme çalışmaları sonuçlanmamışken bölgeden gelen fırtına görüntüleri ise bölgedeki krizin ne denli büyük olduğunu korkutucu şekilde ortaya koyuyor. İklim değişikliği konulu filmleri akıllara getiren fırtına bölgede bulunan insanlar tarafından görüntülere yansıtıldı.

1/5

Avustralya civarında yangın mevsimi hala bitmedi

Avustralya yangınlarında 1,5 milyondan fazla hektarlık alanın yok olduğu tahmin edilirken bölgede şiddetli yağış ve dolu fırtınası meydana geldi. Büyük bir toz fırtınası olarak bölgeyi etkisine alan fırtının beraberinde şiddetli yağış ve doluyu da getirdiği kaynaklarda karşımıza çıkıyor. Golf topu büyüklüğünde Victoria eyaletini vuran şiddetli yağış ve dolunun, hayvanlara ve insanlara zarar vermemesi için yüzlerce acil durum çağrısı da yerel halk için yapıldı. Fırtınaya, yolda veya kırsal alanda rastgelen birçok insanın araçlarına sığındığı detaylar arasında.

Dubbo Şehri Sakini Ashleigh Hull: Büyük bir toz fırtınası yıkıma başlamadan önce, pencere ve kapıları aceleyle kapatma ritüeline alışkınız. Dürüst olmak gerekirse bir kıyamet filmi gibiydi. Bize doğru gelen büyük dalga oldukça etkileyici oldu. Bu dalganın toz değil, yağmur getirmesini dilerdik.”