Evlerimize çevreci mimari dokunuşlar katmaya hazırlanan Ikea, hazırladığı kentsel konsept projesiyle yarının evlerini yeniden inşa ediyor.

IKEA tarafından yapılan araştırmaya göre, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun% 70’i şehirlerde yaşayacak, bu da yaşam biçimimizi yeniden düşünmemiz gerektiğini açıkça gösteriyor. Daha iyi evler daha iyi yaşam süresi demek ve sadece refahımızı değil, aynı zamanda gezegenin refahını da dikkate alanlar kesinlikle kazanıyor. Polonya Szczecin’de inşa edilen IKEA Yarının Evi projesi, doğa ile tam bir uyum içinde nasıl yaşayabileceğinizi öğrenebileceğiniz bir yer vaad ediyor.

1/13

Ikea Evi Neler Vaad Ediyor?

Yarının IKEA Evi, ziyaretçilerin evlerine çevre dostu çözümler sunan markanın yeni kentsel konsepti. Bu çözümler, aşırı miktarda atık, doğal kaynakların tüketilmesi, kuraklıklar ve buna bağlı olarak gıda fiyatlarındaki artış gibi gelecekteki zorlukların yanı sıra daha sağlıklı ve daha yeşil alanlarda yaşama ihtiyacı gibi sorunları ele alıyor.

Terk edilmiş, 120 yıllık bir binada yer alan Yarının IKEA Evi; farklı odalar arasındaki yiyecek, su, atık ve diğer kaynakların dolaşımı düşünülerek, bir çeşit metabolizma yaratacak biçimde tasarlandı. Sistemin kalbinin, geleneksel tarıma kıyasla % 90-95 daha az su kullanan topraksız bir sisteme dayanan ev bahçesi olduğunu görüyoruz. Aquaponics, Hidroponics ve Aeroponics kullanımı sayesinde domates, biber, patates, lahana, baklagiller, çilekler, mikro yeşiller, otlar, spiraller ve birkaç yenilebilir mantar türü yetiştirmek mümkün. Diğer bir deyişle, vejetaryen beslenme için çok çeşitli yiyecekler yetiştirmenize imkan tanıyor.

İlginizi Çekebilir  IKEA'dan sadece bisikletli ve yayalar için "yeşil mağaza" hazırlığı

Ev çiftliklerinden ve ışık terapisi kurulumundan sorumlu olan Paulina Grabowska; “Biri evde böyle bir çiftlik yaratacak olsaydı, günlük kalori ve enerji talebinin yarısından fazlasına sahip olurdu.” diyor. Taze malzemeleri kapalı bahçeden doğrudan ziyaretçilere, vejetaryen yemeklerinin nasıl yapıldığını öğrenecekleri mutfak ve yemek odasına alınabileceğini vurguluyor. Yiyecek hazırlama işlemi sırasında üretilen tüm atıklar ise, iç tasarımın bir öğesini oluşturan büyük kaplarda ayrı olarak tutuluyor. Ek olarak, mutfakta organik atıkların bitkiler için doğal bir gübreye dönüştürüldüğü bir sistem de mevcut.

Yarının Ikea Evi projesini hayata geçirmekle sorumlu olan Gustaw Jakubowski; “Szczecin sakinlerini atıkların sorumluluğunu almaya teşvik etmek istiyoruz. Sadece çevre dostu çözümler için harcama yaparak, sürdürülebilir yaşama doğru önemli bir adım yaratacağımıza inanıyorum ”diyor.