Antalya Kumluca’daki Olimpos ile ilgili onaylanan “Koruma Amaçlı İmar Planı” için açıklamalar Bakanlıktan geldi.

Geçtiğimiz günlerde ilk olarak gazeteci yazar Yusuf Yavuz’un gündeme getirdiği sıcak gelişme ülkemizin Akdeniz sahillerinden geldi. Antalya Kumluca’daki Olimpos ile ilgili Koruma Amaçlı İmar Planı’nın onaylanması buranın arkeolijik ve doğal değerini birkez daha öne çıkardı. Likya Yolu üzerinde yer alan Olimpos, Antalya’ya 85,7 km uzaklıkta bulunuyor. Hem Caretta Caretta kaplumbağalarının yavrulama alanı olduğundan hemde tarihi ve doğal yapısıyla 1. derece sit alanı olmasından ötürü tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Son günlerde bazı kısımları 1. derece sit statüsünden 3. derece site dönüştürülmesiyle gündemde yeralmasıyla tepkilere yol açtı.

Tartışmaların odağındaki Olimpos ne olacak?

Sosyal medyada “bazı alanların 1. derece site dahil edilirken, bazı alanların da sit derecesi 1’den 3’e düşürüldü” haberinin ardından tepkilerin odağında olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’dan açıklama geldi; “Olimpos Kazı Başkanlığı’nın teklifiyle 2017 yılında 1. derece, 2. derece ve 3. derece arkeolojik sit sınırı olarak belirlenmiş ve elde edilen ilk verilere göre 1. derece arkeolojik sit sınırı büyütülmüştür. Alternatif turizm destinasyonu olan ağaç evler kısmı ise 3. derece sit olarak belirlenmiştir. Olimpos gibi bir değerin bozulmasına müsaade etmem. Teknik ekiplere talimat verdim. Aykırı uygulamalar olması halinde bugüne kadar yapıldığı gibi bugün de gereği yapılacaktır” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı’nın açıklamalarını takiben Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu da, yazılı olarak açıklamalarını belirtti.

Çarpık yapılaşmaya dikkat çeken Mustafa Köleoğlu açıklamalarını; Planı hazırlanan bölgeyle ilgili yer araştırmaları görüntü haritalarının yapıldığına değinen Köleoğlu, şunları kaydetti: “Bölgenin tüm tarihi dokuları, doğası göz önünde bulundurularak Kültür ve Turizm Bakanlığının onayıyla bölge ikinci dereceden üçüncü dereceye düşürülerek planlanmıştır. Buradaki amaç daha önceden var olan ve halen yapılmakta olan çarpık yapılaşmanın önüne geçmek ve inşaat artışını engellemektir. Yapılan planlama tarihi Olimpos Antik Kenti’ni etkilemiyor. Kıyı bandında ve deniz kenarında herhangi planlama yapılmadı. Planlanan alanlar şahsi mülkiyetleri içeriyor. Devletin hüküm ve tasarrufu altında kalan yerlere dokunulmamıştır. Bu Kenti, kazı başkanlığının desteği ve önerileri de dikkate alınmıştır.” şeklinde belirtti.

Ayrıca, Köleoğlu; “Planlama yapılması, buranın değerinin ortaya çıkarılması ve kenti bekleyen muhtemel tehlikeler için gerekli bir durumdu. Bu planlamayla bölgede doğayla uyumlu ahşap tarzı yapılarla kontrollü turizmin gerçekleşmesi hedeflenmektedir.” ifadelerini kullandı.