Önümüzdeki ay tanıtımı gerçekleştirilecek olan yeni Audi A3 için özel çalışmalar gerçekleştiren ekip, sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm adına önemli bir adım atıyor.

Sürdürülebilirlik ilkesi son yıllarda hemen her alanda olduğu gibi otomobil dünyasının da merkezinde. Elektrik dönüşümüyle bunu doğrudan altyapı ve motor olarak yansıyan değişim, araçların kokpitlerindeki çevreci malzeme kullanımı başlığında da artmaya başladı. Gün içerisinde sizlerle paylaştığımız Polestar Precept‘de bir marka vizyonunun doğrudan merkezinde gördüğümüz geri dönüşüm ve sürdürebilir malzemeler yeni Audi A3 için de bir koz olacak. Audi’nin resmi kaynaklarından paylaştığı bilgilere göre, kokpitinde yeni bir dönüşüm sürecine gireceğini gördüğümüz otomobillerin bu anlamdaki ilk temsilcisi A3 olacak.

İlginizi Çekebilir  Dünyanın en sürdürülebilir otomobili Fisker Ocean için yeni veriler; yılda 1.600 km bedava

Yeni Audi A3, geri dönüştürülebilirlik çalışmalarının miladı niteliğinde

Geçtiğimiz süreçte pek çok markadan gördüğümüz vegan deri örneklerinin ardından bu seferki yükseliş koltuk ve panellerde karşımıza çıkıyor. Polestar’da olduğu gibi yeni A3’ün koltuklarında kullanılacak tüm tekstil odaklı malzemeler geri dönüştürülmüş plastikten imal edilecek. Yüzde 89 oranında gerçekeleştirilecek olan bu kullanımın detaylı rakamsal verileri de ilgi çekici. Audi’ye göre aracın bir koltuğunun imalatında 45 adet 1,5 litrelik atık pet şişeden faydalanılacak. Halı ve paspaslarda ise bu rakam 62 pet şişeye kadar çıkabiliyor.

İlginizi Çekebilir  Tüm versiyonları üzerinden Audi e-Tron ailesi hakkında bilmeniz gerekenler

Bu değişimle ilgili önemli açıklamalarda bulunan departman sorumlusu Ute Gronheim; “Şu aşamada koltukları tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden imal etmemiz mümkün değil. Bunun sebebiyse üst malzemeye yapıştırıcı ile bağlanan malzemenin alt tabakası. Bunu geri dönüştürülebilir polyester ile değiştirmeye çalışıyoruz. Amacımız koltuk döşemesini tamamen karıştırılmamış malzemeden yapmak. Bu şekilde tekrar geri dönüştürülebilirliğini sağlayabiliriz.” ifadelerine yer verdi. Kokpitinin diğer bölgelerinde çevreci kaplamalardan faydalanılacak olan yeni A3’ün tanıtımı 3 Mart itibarıyla Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek.

Not: Haberin ana görselinde yeni Audi A3 için gerçekleştirilen konsept tasarım görseli kullanılmıştır