Yeni bir çalışmaya göre, ozon tabakası iyileşiyor ve tamamen iyileşme potansiyeline de sahip.

Nature dergisinde yayınlanan bilimsel bir makalede, insandan kaynaklı çevresel zararların tersine çevrilmesiyle ozon tabakasının iyileşmesine rastlandı. Tabakanın yapısı, Dünya‘nın stratosferinde güneşten bize ulaşan ultraviyole radyasyonun çoğunu emen koruyucu bir kalkan. Diğer bir deyişle, güneşten gelen morötesi ışınların soğurulmasıyla dünyadaki sıcaklığın düşürülerek ısı dengesini sağlamasına yardımcı oluyor. Ancak uzun yıllardır insan odaklı eylemler sonucunda tabakanın sahip olduğu yapı bozuldu ve işlevini yitirmeye başladı..

İlginizi Çekebilir  İnsanları bireysel seçimleriyle dünyayı kurtarabileceğine nasıl ikna edebiliriz? [Keşfet]

Ozon tabakası iyileşiyor

Geçtiğimiz Eylül ayında, uydudan görüntülenen ozon deliğinin 1982’den beri en 16.4 milyon kilometrekare ile en küçük ölçüye ulaştığını kanıtladı. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nde (NOAA) çalışan Antara Banerjee yürüttükleri çalışmada;“Güney yarım kürede, özellikle hava sirkülasyon modellerinde iklim değişikliği belirtileri bulduk. Değişen hava sirkülasyon modellerinin Montreal Protokolü’nün uygulanmasını takiben tabakanın delinmesinden ötürü kaynaklandığını gösteriyordu.

Güney yarım küredeki jet akımı ( yaz aylarında güney yarım küre’de oluşan hava durumundan okyanus üzerinde oluşan güçlü rüzgar), tabakanın incelmesiyle 20. yüzyılın son yıllarında güney kutbuna doğru yavaş yavaş kayıyordu. Çalışmamız, hareketin 2000‘den beri durduğunu ve hatta tersine dönebileceğini buldu” açıklamalarını yaptı. Tabakaya zarar veren maddelerin emisyonları, özellikle sprey kutularından ve soğutucu maddelerden gelen CFC’ler yani kloroflorokarbon gazları, Montreal Protokolü sayesinde azalmaya başladı.

İnsanların eylemleri sonucunda neden olduğu hasarı tersine çevirerek durdurabileceğini kanıtlayan bu olay bize önemli bir mesaj veriyor. Montreal Protokolü’nün dışında birçok ülkenin küresel ısınmaya karşı imzaladığı Kyoto Protokolü ve bu yıl yürürlüğe giren Paris İklim Anlaşması’nda alınan radikal kararlar umarız bu olumlu etkinin sürdürülebilir olmasını sağlar.