Berlin merkezli Elektro Frosch tarafından üretilen elektrikli scooter projesi, emisyonsuz bir hafta sonu kaçamağı için ilgi çekebilir.

Hava kirliliği başta olmak üzere pek çok çevresel etmenden kaçma arayışı, metropolde yaşayanları doğaya kaçış konusunda hiç olmadığı kadar istekli bir hale getiriyor. Nitekim kamp ve karavan gibi alanlara olan ilginin artışı da bu sebeplerle paralel şekilde artmakta. Son dönemlerde pickup modelleri üzerinden çokça gündeme gelen kaçış projelerini, önümüzdeki süreçte piyasaya çıkacak olan elektrikli versiyonlarla da görmeye başlayacağız. Almanya merkezli Elektro Frosch ise, elektrikli scooter üzerine geliştirdiği taşınabilir çadır projesiyle birlikte hafta sonu yapılacak kısa kaçamaklara cevap vermek istiyor. İki kişilik kullanıma olanak sağlayan bu paket içerisinde kamp ihtiyacını karşılacak pek çok donanımı bulmak mümkün.

1/3

Elektrikli scooter ve kamp setiyle birlikte gelen özellikler

Paketin kamp özelliklerinden önce, onu bir yerden bir yere taşıyacak olan elektrik ünitesinin özelliklerine bakından bakalım. Motor bölümünde 3,4 beygirlik bir ünite bulunan aracın batarya kısmında ise 4,5 kWh‘lık bir paket yer alıyor. Bu sistem üzerinden maksimumda 40 km/s hıza çıkabileceği açıklanan aracın giriş seviyesinde sunduğu menzil ise 60 kilometre. Elektro Frosch tarafından geliştirilen bir üst pakette ise menzil değerini 100 kilometreye kadar artırmanın mümkün olduğunu görüyoruz. Kullanıcıların bu aracı tamamen şarj etme süreci ise 6 ile 8 saat aralığında değişiklik gösterebiliyor.

1/2

Kompakt bir pickup olarak da nitelendirilebileceğimiz modelin kamp ekipmanları kısmına geçtiğimizde ise, konaklama ve yemek odaklı pek çok zengin malzeme karşımıza çıkıyor. Kasa üzerinde konumlandırılan tavan çadırı, katlanır yapıda mutfak seti, ufak bir ocak ve masa bu noktada elle tutulur parçalar arasında. Özel tasarımı gereği kolaylıkla söküp taşınabilen bu sistemlerin ihtiyaçları rahatlıkla karşılayabileceğini söyleyebiliriz. Aracın 525 kilograma kadar yük taşıma desteği sunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

1/2

Fiyat kısmına geldiğimizde bizleri ilk olarak büyük paket karşılıyor. İçerisinde tüm donanımlarla birlikle elektrikli scooter’ın da olduğu set 4.400 dolarlık etiket fiyatına sahip. Sadece aracı almak isteyenler ise 2.850 dolarlık başlangıç fiyatını ödeyerek bu opsiyonu da değerlendirebiliyor.