Koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmasıyla yeni normal döneme ilişkin plajlar içinde farkı düzenlemelerin uygulanacağı duyuruldu.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan kısıtlamalar kalkınca yeni normal olarak isimlendir,diğimiz salgın sonrası sürece girdik. Henüz sıcak yaz günlerine girmemiş olsakta sıcak hava dalgalarıyla boğuşacağımız günler uzakta değil. Büyükşehirlerde sıkı tedbirler devam ederken sahillere de bir dizi kurallar getirildi. Antalya’nın ünlü Konyaaltı Sahili’nde yeni normal dönem kapsamında yeni kurallar uygulanmaya koyuldu. Tatilciler eskisi gibi istedikleri yerlere havulularını seremeyecek.

İşte yeni normal dönemi kapsamında plajlarda uygulanacak kurallar

Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde uzun süre uygulanan kısıtlamalar ve yasaklar yerini yeni normal dönem kurallarına bıraktı. Bu kapsamda tatilcileri ve sahil bölgelerinde yaşayan insanlar, güneşlenmek istediklerinde kumsallık alanlarda, 9 metrekarelik özel alanları kullanmak zorunda olacak. Bu alanlar kullanılıp boşaltıldıktan sonra dezenfekte edildikten 20 dakika sonra tekrar başka biri tarafından kullanılabilecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan bu uygulama çerçevesinde sahilin belediyeye ait olan kısmın tamamında özel alanlar oluşturuldu. Sahile sabitlenen ahşapların etrafı halatlarla sarılarak 9 metrekarelik özel alanlar oluşturuldu. Antalya Büyükşehir Belediyesi personellerince yarına kadar 200 kişinin aynı anda hizmet alacağı özel alanların halk plajında tamamlanması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir  Yeni normal dönemi; İstanbul Boğazın'da maske ve eldiven kirliliği

Uygulamalar bununla sınırlı kalmayarak sahile gelen tatilciler için bu yeni kuralları ve yasakları kapsayan kitapçıklar dağıtılacak. Ayrıca tatilcilerin, soyunma kabinlerinin bulunduğu noktada bir turnike de olacak. Bu turnikede bazı kontroller yapılacak ve tatilcilere maske, eldiven dağıtılacağı da belirtildi. 9 metrelik alanların kullanımına ilişkin detaylı açıklama göre, gelen tatilciler isterlerse tek kişi yada aynı aileden en fazla 3 kişi bu 9 metrelik alanı kullanabiliyor. Alanlarda bulunan marketler içinde yine sosyal mesafe kuralı, maske ve eldiven kullanma zorunluluğu geçerli. Soyunma kabinleri, duş alanları gibi ortak alan kullanılan yerlerde ise sosyal mesafe şeritleri kullanılacağı ifade edildi. Ayrıca, plaja yapılacak giriş çıkışlar farklı yerlerden olacak. Yetkililer, plajlarda sigara içilmesini de yasakladı ve izmaritlerden virüsün bulaşmasına karşı sigara içenler için özel bir alan oluşturulacağı da belirtildi.