Koronavirüs tedbirlerine ilişkin yoğun olarak kullanılan maske, eldivenler yeni normal dönemde çevre kirliliği ve deniz kirliliğine yol açtı.

Koronavürüs ile mücadele sürecinde İstanbul ve çevresinde serbest dalış yaparak incelemelerde bulunan dalgıç İsa Şahintürk suların derinliklerinde ilginç görüntelere şahit olduğunu dile getirdi. Şahintürk, İstanbul’un sularının derinliklerini çektiği videolarla gözler önüne serdi. 3 yıldır Galata Kulesi‘nden başlayarak, Ortaköy Cami‘ne ve Kız Kulesi‘ne kadar birçok noktada dalışlar yapan Şahintürk, insanların koronavirüs tedbirleri kapsamında yoğun olarak kullandığı maske ve plastik eldivenleri denize attığını belirtti.

1/2

Yeni normal süreç deniz kirliliğiyle dikkat çekiyor

Boğazın derinliklerine dalan İsa Şahintürk; “İnsanlar kullandığı maskeleri, eldivenleri, pet şişeleri yerlere attığı için bu çöpler denizi de kirletti. Gündemi bir nevi denizin altında takip edebiliyoruz. Maske ve eldivenleri suyun altında görmek çok üzücü. Küresel anlamda zaten deniz kirliliğinin sebebi atık sulardır. Atık sularda hala denize akmaya devam ettiği için suyun kirlilik oranında bu süreçte bir değişim yok. Tüm dalışlarda bunu çok rahat anlayabiliyoruz. Yasaklar bitip dalış yaptığımızda suyun temizliğinde bir değişim olacağını düşünmüyorum. Sadece kıyıdan sahillerde piknik yapanların attığı çöpler biraz daha az olduğu için zeminde çöp azalır fakat su kirliliği aynı şekilde devam edeceğini düşünüyorum” dedi.Koronavirüs tedbirleri kapsamında şehirlerde insan ve trafik yoğunluğu yaşanmadı. Bunlarla beraber kara trafiği ve deniz trafiğinin olmayışı hava kirliliğinin azalmasını sağladı.

İlginizi Çekebilir  Koronavirüs; kullanılmış maskelerin tekrar kullanımını mümkün kılan yöntem

Hatta geçtiğimiz haftalarda yunuslar ilk defa karaya bu kadar yaklaştı ve net görüldü. Bunlara rağmen su kirliliğinin devam ettiğini belirten Şahintürk; “Yunusların şuan sık görülme sebebi de deniz trafiğinin olmayışıdır. Yunuslar boğazda her zaman var. Şimdi deniz trafiği olmadığı için daha rahat yüzeye çıkabiliyorlar. Deniz popülasyonunu etkileyen asıl sorun ticari avcılıktaki küçük balıkların avlanmasıdır. Çünkü küçük balıklar henüz yumurtlama imkanı bulamadan avlanıyor. Bu nedenle zamanla nesli azalıyor. İnsanların koronavirüs nedeniyle dışarıda olmayışı illaki bir etki yapıyor. Yalnızca asıl büyük sorun su kirliliğinin hala devam etmesidir. Buna çözüm olarak da insanların bilinçli olması gerekiyor. Deniz kirliliğinin en etkin sebeplerinden ikincisi de atık çöplerdir” şeklindi konuştu.