Araştırmacılar yenilenebilir enerji kaynaklarına yeni bir alternatif olarak yağmur damlacıklarının enerji üretebildiğini keşfetti.

İklim değişikliği nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarının önem arz ettiği son yıllarda çalışmalar hız kesmeden sürüyor. Birçok ülkenin karbon emisyonlarını aza indirgemek için güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi alternatiflere yönelmesi bilim insanlarını başka arayışlara itti. Araştırmacılar yağmurun da potansiyel bir yenilenebilir bir enerji türü olabileceğini keşfettiler.

Yenilenebilir enerji yağmur damlacıklarını nasıl kullanabiliriz?

Su damlacıklarından voltaj üretebilen bir jeneratör geliştiren araştırmacıların çabalarında, bir damlanın 100 küçük LED ampülü besleyecek kadar 140V elektrik ürettiği ortaya çıktı. Bu hususta binlerce kat daha az enerji üreten diğer çalışmalara nazaran çok daha önemli bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Yağış her zaman aynı şeklinde olmayabilir. Ancak yağmur sırasında üretilen enerjinin depolanmasını sağlayacak birşey geliştirilebilir. Böylece güneş panellerinin geceleri etkili olmayı bıraktığı yerde yağmurdan üretilen enerjinin depolanarak daha sonra kullanılması sağlanabilir.