Kıbrıs’ta düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında sahneye çıkarılan yerli otomobil Günsel B9, önümüzdeki yıldan itibaren üretim bandına çıkıyor.

Karşımıza ilk olarak 2016 yılında Model 1 adıyla konsept formunda çıkan Günsel B9 için nihayet beklenen süreç sona erdi. KKTC’nin elektrikli yerli otomobil modeli olarak bugün düzenlenen etkinlikle birlikte seri üretim formuyla tanıtılan aracın tasarımı büyük oranda konseptiyle benzerlik sergiliyor. Markanın 28 farklı ülkeden 800 tedarikçi ile anlaşma gerçekleştirerek üretim bandına taşınacak B9’un 2021’de yıllık 2 bin araçla başlayacak seri üretim kapasitesinin, 2025’te yıllık 20 bin araca ulaşması planlanıyor. Türkiye pazarında da kullanıcıların tercih edebileceği elektrikli seçeneklerden birisi olacak modelin hızlı şarj desteğine sahip olması da şüphesiz potansiyel alıcılar için çok önemli bir kriter olacak.

İlginizi Çekebilir  Tüm versiyonları üzerinden Audi e-Tron ailesi hakkında bilmeniz gerekenler
1/5

Yerli otomobil Günsel B9 teknik özellikleri

Dört kişinin çok rahat bir şekilde seyahat edebileceği B9’u bu seyahatlere taşıyacak yegane parçaların başında batarya geliyor. Marka tarafından 52,5 kWh olarak açıklanan ünite sayesinde araç tek seferde 350 kilometreye kadar menzil kat edebiliyor. Şehir içi odaklı düşündüğümüzde gayet yeterli olan bu rakam, uzun yolculuklar için de hızlı şarj üzerinden olumlu karşılanabilir. Nitekim altyapı mimarisinin desteği sayesinde otomobili yaklaşık 20 dakikalık şarjla neredeyse tamamen dolu bir şarj seviyesine getirmek mümkün. Normal priz üzerinden ise bu değer yaklaşık 7 saat olarak karşımıza çıkıyor.

B9’un performansı da menzil değeri kadar tatmin edici denebilir. 0’dan 100’e hızlanmasını 8 saniyede tamamlayan 187 beygirlik otomobilin erişebileceği maksimum sürat ise 170 km/s olarak açıklandı. Önümüzdeki süreçte J9 adı verilen SUV modeli için de çalışmalara başladığını duyuran Günsel‘in adını kenara not etmekte fayda var.