Portekizli bir mimarlık stüdyosu tarafından tasarlanan ‘Yorum Merkezi’, Romanesk mimarinin tarihini sıra dışı bir müze fikriyle anlatıyor.

Dünya tarihi; geçmişten günümüze uzanan mimari tasarımlarla vücut bulmaya devam ederken, bu kez de Portekizli bir mimarlık stüdyosunun tasarımı radarımıza takıldı. Spaceworkers Mimarlık; ülkenin kuzeyindeki Romanesk Mimarinin tarihini anlatmak için Portekiz’deki Lousada köyünde Centro de Interpretação do Românico Müzesi‘ni tasarladı. Romanesk güzergahı üzerine inşa edilen yorum merkezi; Portekiz’in kuzeyindeki Sousa vadisinde bulunan 58 Orta Çağ anıtı koleksiyonunu ve yerel mimariyi ziyaretçilere anlatmak için inşa edildi.

1/9

Romanesk Yorum Merkezi Hakkında Detaylar

Spaceworkers, ‘Romanesk için Yorum Merkezi’ olarak tercüme edilen ve bu anlatımın bir parçasını oluşturan Centro de Interpretação do Românico’yu beton bir formda tasarladı. Paredes merkezli Spaceworkers, tasarladıkları binanın, şimdiki ve uzak Romanesk geçmişi arasında bir geçiş unsuru olmayı hedeflediğini söylüyor.

Müze, erişilebilir, cam çatılı bir avlu ile birbirine bağlanmış yedi küboid ve beton formdan oluşuyor. Bu beton kutular, sadece bazı pencere ve girişlerde, geometrik formları kıran bir Romanesk kilise kapısının yorumu olarak ve büyük ölçüde düz biçimde tasarlandı. Her beton yapı ayrı bir sergi alanı olarak yapıldı. Aralarındaki ilişkiyi anlatmak için, Orta Çağ Caddesi fikrine uygun biçimde, yapıların birbirine camla kaplı yollarla bağlandığı merkezi bir beden formunda yaratıldı.

İlginizi Çekebilir  Bir dönemin mimari deneylerinden 'case study evleri' günümüze Uyarlandı

Spaceworkers kurucu ortağı Rui Dinis, “Binada ilham aldığımız Romanesk binalara bağlanan birkaç unsur var. Dışarıdan bizi, cephelerin kemer sıkılığı, açıklıkların olmaması, ölçek ve aynı zamanda nesnel bir ilişkiyle, binaya giriş kapısı gibi Romanesk’e yönlendiren unsurları birleştirmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Spaceworkers, Romanesk mimarinin ideallerini ilettiğine inandığı için yorum merkezini betondan inşa etmeyi seçtiğini ifade ediyor. Dinis, “Geçmişte olduğu gibi, sahada bulunan elementlerle, örneğin granitle Romanesk yapılar yapıldı. Beton günümüzün taşı ve bu yüzden bu binada ana malzeme olarak seçtik. Ayrıca Romanesk yapıların kemer kısmını vurgulamak istiyoruz ve açıkta kalan betonun bu mesajı hayata geçirmenin en iyi yolu olacağını düşündük.” diyerek malzeme seçimini anlatıyor. Ayrıca binanın, ziyaret eden herkese yerel bölgedeki Romanesk mimarisini anlamalarına yardımcı olacağını umduğunu söylüyor.