Asetile teknolojisiyle işlenerek elde edilen sürdürülebilir Accoya ahşap doğallığını bozmadan uzun yıllar hizmet garantisiyle geniş ürün gamına sahip.

Doğallığı yakalamak, doğal olmak için tersine bir etki yaratmak, son yıllarda sürdürülebilirlikle pek çok alanda ivme kazandı. Tüketim alışkanlıklarımızı sorguluyoruz. Daha az talep ederek daha fazla işe yarar şeylere yöneldik. Mutfakta kullandığımız araç gereçlerden tutalım, tekstil ürünlerine kadar organik ibaresini daha çok arar olduk. Sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen malzemelerin sağlamlığı da en az konunun kendisi kadar önemli. İşte tam bu noktada radarımıza takılan Accoya ahşap tüm alanlarda kullanım garantisi veriyor.

1/6
İlginizi Çekebilir  Endüstriyel atıklardan üretilen sürdürülebilir sandalye; Broom

Sürdürülebilir Accoya ahşap ve özellikleri

Sürdürülebilir Accoya ahşap, 80 yıldan fazla birçok bilim insanı tarafından test edilerek geliştirilen asetile ahşap teknolojisine dayanıyor. Ahşabı iyileştirmeye dayalı bu yöntem, malzemelerin fiziksel özellikleri ve sahip olduğu kimyasal yapı baz alınarak işleniyor. Ahşap bünyesinde bulunan hidroksilleri asetil gruplarına dönüştürüyor. Pencereler, kapılar, kaplama, döşeme ve dış cephe gibi çok fazla geniş bir kullanım alanına sahip bu masif ahşap malzemesi sürdürülebilir bir şekilde yetiştirilen ağaçlardan elde edilmekte. Accoya ahşabı, Orman Yönetim Konseyi gibi önemli kaynaklardan temin ediliyor.

Ayrıca, McDonough Braungart Design Chemistry tarafından verilen Cradle to Cradle Gold sertifikasyonu gibi önemli referanslara da sahip. Yeni Zelanda, ABD, Birleşik Krallık, İsveç, Malezya, Endonezya, Hollanda ve Japonya’da önde gelen enstitüler tarafından kapsamlı laboratuvar ve saha testlerinde, asetile ahşabın performansının son derece güvenilir olduğunu gösteriyor. Bu tür en az yüzde 75 daha düşük kabarmaya ve çekmeye sahip ve kolay bakım maliyetleriyle temizlenebiliyor. Test edilerek kanıtlanmış 1. sınıf dayanıklılıkla, toprak üstünde 50 yıl, toprak veya su içinde ise 25 yıl kullanım ömrüne sahip. Trada tarafından 70 yıllık minimum hizmet ömrüne sahip olduğu da açıklandı.

Accoya’nın kaplama olarak, normal kaplama ürünlerinden 2 kata kadar daha uzun süre dayanabildiği biliniyor. Kolayca uygulanabiliyor ve az zımpara ihtiyacı duyuyor. Yaygın olarak kullanılan sert ve yumuşak ağaç türlerine kıyasla daha iyi yalıtım sunuyor. Enerji tasarrufunun önemli olduğu uygulamalar için de ideal. Birçok haşere veya böcek türü tarafından sindirilmemesi de özellikle uzun vadeli kullanımı için önemli. Kesildiğinde veya bölündüğünde kimyasal koruyucu uygulamasına gerek duymayan ürünün güvenle yeniden kullanılabiliyor, geri dönüştürülebiliyor veya yakılabiliyor. Nasıl bir işlemden geçerse geçsin doğal yapısını asla kaybetmiyor. Artırılmış bir sertliğe sahip olan Accoya için yapılan işlemler ahşabın dayanım gücünü de bozmuyor.