Hollandalı navigasyon sistemleri şirketi TomTom’un yaptığı araştırmaya göre Avrupa’nın trafiği en yoğun şehirleri arasında İstanbul dikkat çekiyor.

Hollandalı şirketin 416 şehrin verilerini karşılaştırarak hazırladığı rapora göre İstanbul dünyada trafik yoğunluğunun en çok olduğu 9’ncu kent olarak kayıtlara geçti. Aynı raporun Avrupa sıralamasına göre ise Moskova‘dan sonra ikinci sırada karşımıza çıkıyor. 2019‘daki rapora göre ise İstanbullular trafikte toplam 225 saat kaydetti. Hollandalı firmanın 2018 verilerine göre İstanbul dünyada 6’ncı en yoğun trafiğe sahipti. Son yıllarda İstanbul’da trafik yoğunluğu yüzde 2 arttı.


Trafiksiz ortamda normalde gerekli olan sürenin kaç katını yolda geçirildiği baz alınarak hazırlanılan raporun devamına baktığımızda ise İstanbul’daki sürücülerin normal sürenin yüzde 55 daha fazlasını kaybettiğini görüyoruz. Sürücülerin geçtiğimiz yıl trafik yoğunluğundan ötürü İstanbul trafiğinde toplam 225 saat yani 9 gün 9 saat vakit kaybetti. İstanbulluların kurban tatilinde trafik yoğunluğu yüzde 14 olarak belirtilirken, trafikte yüzde 82 daha fazla zaman geçirmek zorunda kalan sürücülerin en yoğun günü ise, yaz tatilinin bittiği gün yaşandı.

İstanbul trafiğinin dışında sıralamada yer alan diğer şehirler

TomTom’un hazırladığı geniş çaplı verilerde dünyada en yoğun yaşanılan trafik yüzde 71 ile Hindistan’ın Bengaluru şehrinde. Ayrıca Filipinler’in Manila kenti ve Kolombiya’nın başkenti Bogota sıralamada dikkat çekiyor. Raporda belirtilen sıralamaya göre trafiğin en az sıkışıklığa sahip şehri ise ABD’nin Greenboro-High Point. Dünya ve Avrupa sıralamalarında dikkatleri İstanbul dışında diğer Türk kentleri de çekiyor. Başkent Ankara yüzde 32 trafik yoğunluğuyla dünyada 100, Avrupa’da ise 56‘ncı sıralamaya sahip. İzmir ise yüzde 29 ile Avrupa’da 77, dünyada 134 sırada yer alıyor. İzmir’i takip eden Antalya, yüzde 29 ile Avrupa’da 84, dünyada 144 sırada. Son olarak Adana, yüzde 26 oranlar Avrupa’da 110, dünyada 181‘nci sırada.